//

שאלה - פתרונות להזעת יתר

השאלה:
מאז שאני זוכרת את עצמי אני מזיעה בידיים וברגליים, ממש כל היום. הסתובבתי עם מגבת כי כל הזמן זה נראה כאילו אני שוטפת ידיים ולא מנגבת. השנה, לצערי אני מזיעה הרבה בידיים וברגליים, אבל אני גם מזיעה המון בפנים, בחזה ובקו של עמוד השדרה. רציתי לדעת למה זה קורה ואם יש משהו לעשות.


תשובה:


הזעת יתר מתחלקת לשתי קבוצות עיקריות: האחת נקראת הזעת יתר מוקדית. זו הזעה מוגברת באזורים מסוימים בלבד, לרוב בכפות הידיים והרגליים. השניה היא הזעת יתר כללית, שכשמה כן היא: מפושטת יותר, ולרוב מעידה על בעיה סיסטמית כללית, ואף עשויה לרמוז על מחלות מפושטות יותר.

במקרה שלך, אמנם מדובר במספר אזורים, אך עדיין נראה שניתן לסווג את ההזעה כ"מוקדית". לשמחתנו, הרפואה היום נותנת מענה גם לבעיות מטרידות מבחינה אסתטית, המשפיעות על איכות החיים, ולא רק לבעיות רפואיות של ממש, ועל כן ישנם מספר טיפולים המתאימים לבעיה:

תכשירים קוסמטיים שונים כמו משחות וטלקים, יעילים כשמדובר בהזעת יתר בינונית.
הזרקת בוטוקס לאזור הבעייתי מונעת את פעילות העצבים המובילים לבלוטות ההזעה.
פתרונות ניתוחיים, בהם בדרך כלל נעשית שאיבה מקומית של בלוטות ההזעה.

על מנת למצוא את הטיפול המתאים, צריך קודם להגיע לאבחנה של הבעיה. תחילה יש לפנות לרופא/ת המשפחה על מנת לשלול כל גורם מערכתי שעשוי לגרום להזעת היתר ממנה את סובלת. אם אכן יתברר שמדובר בהזעת יתר מקומית, תוכלי לפנות לרופא עור או לכירורג כללי על מנת להתאים לך את הטיפול הטוב ביותר למצבך.

מידע נוסף בנושא תוכלי למצוא בתשובות הבאות:

http://www.infomed.co.il/questions/q_083007_12.asp
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!