שאלה - קשרית בבלוטת התריס (1)

השאלה:
אני בת 42. עברתי ניקור של קשרית בגודל 1 ס"מ בבלוטת התריס. זו התשובה: "עקב ריבוי הקבוצות קיים חשד שמודבר בקשר היפרפלסטי ומומלץ מעקב". חזרתי לרופא והוא אמר שצריך מעקב לגבי גודל הקשרית, ושבינתיים עלי להיות רגועה. אני מאוד לחוצה.


תשובה:


קשריות בבלוטת התריס הינן מאוד שכיחות. ניתן לחוש קשרית במישוש ב-4% עד 7% מהאוכלוסיה הבוגרת. השכיחות של הקשריות עולה עם הגיל ועם החשיפה לקרינה. הקשריות שכיחות יותר בנשים.

המטרה העיקרית בהערכת קשרית בבלוטת התריס היא להבדיל בין קשרית ממאירה לבין קשרית שפירה. מרבית הקשריות בבלוטת התריס הן שפירות. ישנם כמה אמצעים המאפשרים לנו לקבוע האם קשרית היא ממאירה או שפירה, ביניהם בדיקת FNA (בדיקה שבה לוקחים חלק קטן מהקשרית ומסתכלים על התאים תחת מיקרוסקופ) ומיפוי עם יוד רדיואקטיבי (כדי לבדוק אם הקשרית "חמה", כלומר קולטת את היוד או "קרה" - אינה קולטת את היוד). ישנן קשריות (לרוב השפירות) שמייצרות עודף של הורמוני בלוטת התריס, וכך מובילות להפרעה הורמונלית.

כאשר אנו מסתכלים על התאים במיקרוסקופ, אחד הדברים שניתן לראות הוא היפרפלזיה (שגשוג של התאים). השגשוג לרוב שפיר.

לא ציינת אם הקשרית גרמה לבעיות כלשהן שאת חשה, ואם ישנה גם הפרעה הורמונלית הקשורה לתפקוד בלוטת התריס, כמה זמן ידועה הקשרית, אם היא גדלה, ואם ישנן תופעות נוספות כגון ירידה במשקל.

אני ממליצה על המשך המעקב אצל רופא המשפחה ואצל אנדוקרינולוג.

בהצלחה

ד"ר שרון בר-שי - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!