שאלה - טיפול באלטרולט לכאב נוירופתי

השאלה:
חבר שלי בן 27, בריא בדרך כלל. אבל באנמנזה שלו יש כאבי ראש עזים מידי שבוע, לעיתים פעם בשבועיים, בשלושת החודשים האחרונים. לאחר בדיקה אצל כירורג פה ולסת, שהעלה חשד ללחץ של שיני בינה, הוחלט לשקול בדיקה נוירולוגית. הרופא המליץ על בדיקת EEG וטיפול תרופתי למשך 60 יום באלטרולט 5 מ"ג וכן בתרופה רוקסט פלוס בזמן ההתקף עצמו.

מה מטרתו של טיפול באלטרולט למשך חודשיים במקרה כזה? מה הרופא מנסה לבדוק?


תשובה:


אבחון של מקור כאבים הוד דבר מסובך ברוב המקרים, וישנם הרבה מקרים בהם לא מוצאים את את סיבת הכאב ומטפלים בו סימפטומטית בלבד.

לחברך ישנה אנמנזה שמתאימה למגוון של סיבות, החל ממיגרנה, בעיית פה ולסת, בעיית הולכה עצבית ועד לבעיה בכלי הדם במוח, היכולים לגרום לסמפטומים דומים. בשל מקורם השונה לגמרי של הכאבים בכל אחד מן המקרים, הטיפול המתאים לכל אחד מהם בכל אחד מהם שונה בתכלית.

הרופא המטפל בקהילה הפנה אתכם בצדק לשני רופאים המומחים בסיבות השכיחות ביותר היכולות להיות מקור הכאב של חברך: מומחה לפה ולסת ונוירולוג. דרך בדיקת EEG יכול הנוירולוג לאבחן או לשלול (אם כי לא במאת האחוזים) בעיית הולכה חשמלית עצבית במוח.

התרופה אלטרולט משתייכת לקבוצת תרופות נוגדות דיכאון הנקראות תרופות טריציקליות. היא משמשת בעיקר לטיפול בדיכאון, אך זו אינה ההתווייה היחידה לטיפול בתרופה – היא משמשת גם כטיפול לכאב נוירופתי. יש מספר תרופות נוגדות דיכאון אשר הוכחו כיעילות גם לדברים אחרים. הן עוזרות, למשל, בגמילה מעישון, בשליטה על תיאבון ובהגברת השובע ועוד. אני מניח כי אצל חברך ניתנה התרופה כטיפול נוירופתי.

תוכלו לקרוא עוד על התרופה באינדקס התרופות של אינפומד.

ד"ר גיל טאובר - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!