שאלה - כאבי בטן מתמשכים שמצריכים המשך בירור

השאלה:
אני בן 21, ומגיל 18 בערך אני סובל מדי יום ביומו מכאבי בטן די מכאיבים, שלפעמים מונעים ממני לתפקד. אובחנו אצלי חיידק הליקובקטר פילורי ובקע סרעפתי. לפני שנה בערך אמר לי הגסטרואנטרולוג שלי שכנראה אני סובל מתסמונת המעי הרגיז. טופלתי קרוב ל-10 פעמים כנגד ה


תשובה:
ממצא של כאבי בטן המונעים תפקוד במשך תקופה של שלוש שנים מחייב בירור מעמיק ויסודי, ולא רק אצל חייל בן 21 אלא אצל כל אחד. שלושת הממצאים או "האבחנות" שהזכרת - החיידק הליקובקטר פילורי, בקע סרעפתי (איך אובחן הבקע? זהו ממצא לא שכיח אצל בחור בגילך) ותסמונת המעי הרגיז, אבחנה שנקבעת רק לאחר שנשללו בבירור מעמיק כל האפשרויות האחרות - כל אלה אינם גורמים לסבל המתאים לתיאורך.
ברור שבקשתך לניתוח אינה במקומה: מה ינתחו בדיוק? את החיידק? את המעי הרגיז או את הבקע הסרעפתי, שכלל לא ברור מה טיבו או גודלו, ושאינו אמור לגרום לכאב כפי שתיארת?
פנה דרך הצבא או באופן פרטי לרופא גסטרואנטרולוג, תאר לו את כל ההפרעות מהן אתה סובל, הראה לו את תוצאות כל הבדיקות שעברת (כולל צילומים), ואז, אני מקווה, יוכל הרופא המומחה להעריך מה מצבך ומאיזו בעיה רפואית אתה סובל. לפי הערכתו, יתכן שתופנה לביצוע עוד בדיקות לא מעטות, ורק אחריהן אפשר יהיה לאבחן את הבעיה שלך, ובעקבות האבחנה תוכל לקבל טיפול שיעזור לך. בינתיים, נראה לי שיורים באוויר בתקווה שמשהו יפגע.

בברכה,
ד"ר נחום ורבין
מומחה לכירורגיה כללית
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!