שאלה - תרופות לטיפול ולמניעה של מיגרנה

השאלה:
אני בת 57. בעת תחילת התקפי מיגרנה אני לוקחת Relert, כטיפול למניעת התקפים אני לוקחת Citalopram, ולא מורגש שינוי. האם יש המלצות נוספות למניעת מיגרנה ולטיפול בעת התקף?


תשובה:


טיפול אופטימלי במיגרנה כולל את המרכיבים הבאים:

זיהוי וצמצום טריגרים שגורמים להתקף
טיפול מניעתי, אם תכיפות ההתקפים מספיק גדולה
טיפול אקוטי בזמן התקף

מצבים שונים עשויים לעודד התפרצות של מיגרנה, ביניהם מצבים של מתח וחרדה. לכן טיפול שנועד להפחית מצבים אלה עשוי להביא להקלה בסימפטומים. טיפול כזה יכול לכלול שיטות הרפיה, ביו-פידבק, CBT (או Cognitive Behavioral Tratment). מחקר חדש מצא כי פעילות אירובית בנוסף להרפיית שרירים מסייעת בהפחתת הסימפטומים.

טריגרים נוספים להתפרצות מיגרנה יכולים להיות קשורים בתזונה (קפיצה על ארוחה, אלכוהול ובמיוחד יין אדום, מזונות שונים, עודף קפאין), מחסור בשינה, אור מנצנץ או בוהק. בנשים, שינויים הורמונליים יכולים לגרום למיגרנה, ואז היא מופיעה בדרך כלל סביב המחזור החודשי. במצבים אלה, הסימפטומים אמורים להפוך לקלים הרבה יותר לאחר המנופאוזה.

לאנשים שסובלים ממספר רב של התקפים בחודש, ושיש אצלם פגיעה תפקודית, מומלץ לקחת טיפול מניעתי. טיפול מונע כולל תרופות ממספר קבוצות. נוגדי דיכאון, כמו התרופה שאת לוקחת, ציטאלופראם, שאינני יודעת אם היא מאושרת על ידי ה- FDA לטיפול במיגרנות, אך משמשת לטיפול בדיכאון וחרדה); חוסמי בטא ( טימולול, פרופראנולול) בשימוש למניעת מיגרנות כאשר יש התוויה נוספת לשימוש בתרופה (כמו יתר לחץ דם או מחלת לב איסכמית); תרופות אנטי אפילפטיות (AED) כמו Topamax; והתרופה Ergotamine, המשמשת הן לטיפול בהתקף חריף והן למניעה.

על Topamax כטיפול במיגרנה תוכלי לקרוא כאן:

http://www.infomed.co.il/questions/q_120207_19.asp
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!