שאלה - נשאות של הפטיטיס B והסיכוי להדבקה ביחסי מין

השאלה:
אני בת 22, נשאית צהבת B. הרופא אמר שהנשאות שלי מאד נמוכה ושהסיכויים לסיבוכים נמוכים מאד, וגם שהסיכויים שלי להדביק בן זוג דרך יחסי מין נמוכים עד כדי אפסיות. האם באמת יכול להיות מצב של נשאות שבו הסיכויים להידבקות דרך יחסי מין נמוכה כך?

יש לי בן זוג חדש, ועלתה בפני דילמה איך אני מספרת לו או בודקת אם הוא עבר חיסון. האם יש פורום תמיכה בנושא? קצת קשה בהתחלה להפיל על בן זוג חדש כזה מידע. האם אפשר לצאת מנקודת הנחה שאם הסיכויים הם באמת כה נמוכים, שאפשר לוותר על הסיפור?

ביקשתי מבן הזוג לבדוק מול הרופא שלו אם הוא מחוסן אך לא נתתי לו יותר מדי מידע מה עומד מאחורי זה. לפני כן ביצענו מין אוראלי אחד לשני וגם כמה חדירות לא מוגנות, וזה קצת הפחיד אותי. אולי אחרי הכל הרופא הטעה אותי? מה הסיכון בקיום מן אוראלי כשאני נשאית? ומה הסיכון בכמה חדירות לא מוגנות?

ראשית, חסרים כמה נתונים. האם את נשאית או שעברת זיהום בעבר? כלומר, האם יש PCR חיובי בדם? שנית, יש לומר שבן זוגך סך הכל בסיכון נמוך להידבקות אפילו אם את נשאית, אך הסיכון אינו אפסי, וכן יש לומר שהמחלה יכולה להיות קשה. לכן מומלץ לוודא מה מצבך. יתכן ומדובר בזיהום שהתרחש בעבר ושהחלמת ממנו, ואין צורך לדאוג שאינך מדבקת.

אם המצב שונה, ואת אכן נשאית, מומלץ לספר לבן זוגך, כדי שיוכל להתגונן ולהתחסן.

ד"ר אייל לשם
תשובה:
היחידה למחלות זיהומיות
ביה"ח שיבא - תל השומר

רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
ד"ר ניר נתנזון ד"ר ניר נתנזון
מיפוי שומות- גילוי מוקדם של סרטן העור קרא עוד
פרופ' יהודה סקורניק פרופ' יהודה סקורניק
מומחה לכירורגיה קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ