שאלה - סיבוכים אחרי הפלה

השאלה:
לפני כחודשיים עברתי הפלה באמצעות כדורים. במשך שבועיים דיממתי, ובבדיקה אצל הגינקולוג נמצא "שק הריוני תוך-רחמי עם רקמה, מימין ציסטה שחלתית cl, שחלה שמאלית רגילה". באותו היום עברתי גרידה כאשר במהלכה "עקב דימום מאזור של צביטת מחזיק צוואר הושמו תפרים נמסים".

הושארתי בהשגחה עקב חום סובפיברילי ושוחררתי כעבור יומיים. החום ירד מעט. לפני כ-10 ימים פניתי לגינקולוג מאחר שהרגשתי את התפרים. המחזור טרם הגיע.

נמצאה ציסטה בשחלה השמאלית בגודל 5.6 ס"מ, וכמו כן נמצא ממצא ברחם. הופניתי לבדיקת הריון. אתמול נמצא בבדיקה שרמת ה- HCG שלי היא 58.4 ושישנה בלוטת לימפה מוגדלת באזור המפשעה. בבדיקה אצל הגינקולוג אתמול נמצא שגודל הציסטה ירד ל-3 ס"מ.

אני מבולבלת. האם התפר הוא דבר שכיח? האם ערכי הבטא ברמה נורמלית אחרי גרידה? האם יש קשר בין הציסטות לבין ההפלה והגרידה?


תשובה:


לפי מה שאני מבינה ממכתבך, הגרידה בוצעה לפני כמעט חודשיים, ומאז ועד היום התפרים עדיין לא נמסו. על פי התיאור נראה כי שני הממצאים אינם קשורים זה לזה. יש את עניין התפרים שלא נמסו שאותו כדאי לבדוק, ויש ממצא הציסטה.

הציסטה שציינת היא מסוג קורפוס לוטאום. זוהי ציסטה שמופיעה בתחילת הריון. מכיוון שההריון במקרה שלך הופסק, לוקח לציסטה קצת זמן להיספג ולהיעלם. לא ציינת באיזה שבוע עשית את ההפלה ומה היו ערכי הבטא לפני ההפלה.

בלוטת הלימפה המוגדלת ככל הנראה קשורה לכל ההתעסקות באזור ולזיהום מקומי שייתכן שהתרחש בעקבות הגרידה, ולכן גם היה לך חום. כפי שאת יכולה להבין מתשובתי, ישנן שאלות נוספות שיש לשאול כדי להבין את מצבך, שלא ניתנה לי תשובה עליהן במכתבך, ולכן אני מציעה להמשיך את המעקב אצל רופא הנשים המטפל, על מנת לקבל תשובות מדויקות יותר.

בברכה,

ד"ר נעמה ורבין - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!