שאלה - הטיפול בשלבקת חוגרת מלווה בדיכאון

השאלה:
לחמותי בת ה-85 יש שלבקת חוגרת כרוכה בכאבים נוראיים בחזה כבר במשך 4-3 שנים. היא מטופלת בליריקה 300 מ"ג פעמיים ביום. כמו כן, היא טופלה במירו נגד דיכאון ולאחרונה מקבלת סימבלטה. הרופאה הפסיכיאטרית הורתה להפסיק את הליריקה, דבר שגרם להתקף כאבים עז, ורופא אחר הורה להמשיך. מה נכון? האם יש טיפול לשלבקת בשלב זה? שמענו שיש אפשרות לזריקה מקומית נגד הכאב או ניתוח לניקוי העצב הפגוע. מה חדש במדע? כואב הלב לראות אדם כה מבוגר כה סובל ללא תכלית.


תשובה:


לצערי, הרפואה איננה פשוטה ואין בה שחור ולבן, ולכן אין לי אפשרות להגיד לך אם הטיפול נכון או לא. שני הטיפולים שהוצעו לחמותך נכונים, אך כל רופא צריך להכיר את המטופל שלו ולהתאים לו את הטיפול המתאים לו לפי חומרת המחלה, הגיל, הרגישויות שלו, מחלות הרקע, תגובות בין-תרופתיות עם תרופות אחרות הניטלות באופן קבוע ועוד.

הטיפול בכאבים הוא מדע בפני עצמו, והייתי מייעץ לך לפנות למרפאת כאב או לנוירולוג המתמחה במקרים מסוג אלה, אשר יוכל לבחון את המחלות ואת התרופות שחמותך מקבלת, ולהחליט על המינון והאיזון הנכון בין תרופה לתרופה, כדי שיתנו מענה למצב הדכאוני שלה ובה בעת יטפלו בכאב הנוירופתי שלה מבלי להפר את האיזון התרופתי ולגרום לתופעות לוואי בלתי רצויות.

שלבקת חוגרת אינה צריכה להימשך תקופה כל כך ארוכה אפילו במצבים בהם האדם הוא סוכרתי ומבוגר מאוד. הייתי מציע לפנות לרופא עור על מנת שיבחן את הטיפול בשלבקת עצמה ואם יש כשל של המערכת החיסונית שלה אשר מונע טיפול אפקטיבי.

להלן קישורים למידע נוסף באינפומד בנוגע לתרופות המוזכרות בשאלתך ולכאב נוירופתי הנובע משלבקת חוגרת:

http://www.infomed.co.il/questions/q_081107_58.asp
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!