שאלה - כאבי בטן שמצריכים בירור

השאלה:
יש לי כאבים בבטן כבר יומיים, אך ללא שלשולים, הקאות או בחילות. הכאב מתמקד בעיקר באזור הבטן מתחת לחזה ולכיוון הגב. הכאב התחיל בלי שאכלתי משהו לפני כן והוא בא והולך ללא קשר לאכילה או שתיה, אך מתגבר לאחר אכילה או שתיית מים.

הרופא נתן לי אומפרדקס, אך זה לא עוזר. רציתי לדעת אם יש משהו שאני יכולה לעשות כדי להפחית את כאבי הבטן.


תשובה:


אומפרדקס (אומפראזול), תרופה המשמשת לטיפול במצבי הפרשת יתר של חומצה בקיבה, המעכבת את המערכת האנזימתית הנמצאת בתאים מפרישי חומצה שבקיבה, ומונעת על ידי כך ייצור חומצה. מהטיפול הניתן אני יכול לשער שהרופא המטפל שלך בקהילה חשב שהבעיה שלך היא סוג של התקף צרבת או ריפלוקס. האם סבלת מהתקפים כאלה בעבר? האם סבלת מצרבות בעבר?

בדרך כלל הצרבות או הריפלוקס מתרחשים בבקרים כשקמים מהמיטה, בזמן האכילה כאשר מדובר בקיבה, ושכיח ביותר שהם מתרחשים כשעתיים לערך לאחר האוכל, כאשר מקור הבעייה בתריסריון.

בדרך כלל נהוג לקחת בדיקת אוריאז בדם או בדיקת נשיפה אשר מגלה הימצאות של החיידק הליקובקטר פילורי, אשר אחראי ל-90 אחוז מהצרבות, וכאשר מאבחנים אותו, ניתן טיפול אירדיקציה למשך בין 10 ימים לשבועיים.

כיוון שאומפרדקס לא עוזר כלל והכאבים אינם קשורים באכילה, ולפי שאלתך אני מבין שמדובר באירוע ראשון שהחל בפתאומיות, ניתן לחשוב גם על אבחנות אחרות, כגון דלקת בלבלב, דלקת בכיס המרה, אבנים בכיס המרה או הרחבה של דרכי המרה, ועוד מחלות אחרות של מערכת העיכול היכולות לבוא בחשבון.

בשביל להגיע לאבחנה הנכונה, צריך לדעת פרטים על ההיסטוריה הרפואית שלך, כגון אם עברת לידות, אם את סובלת מעודף משקל, אם את נוטלת תרופות באופן קבוע, סובלת מהיפרליפידמיה, נוהגת לשתות אלכוהול ועוד. בנוסף, המשך בירור יכול לכלול בדיקות הדמיה שונות, כגון צילום בטן, סונר בטן ו-CT בטן.

עצתי לך היא לחזור לרופא המטפל בקהילה בשל כישלון הטיפול שניתן לך, כדי שינסה לחשוב על טיפול חלופי, ימשיך בבדיקות נוספות, או ישלח אותך לגסטרואנטרולוג.

תוכלי לקרוא עוד על אומפרדקס באינדקס התרופות של אינפומד:

http://www.infomed.co.il/drug1.asp?dID=3
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!