שאלה - דלקת פרקים בזמן הריון

השאלה:
מה קורה אם אובחנה דלקת פרקים במהלך השליש האחרון של ההריון?
מה הטיפול שניתן, והאם העובדה שהמחלה התפרצה פוגעת בעובר?


תשובה:

התשובה שלי מתייחסת ל - Rheumatoid Arthritis:
מדובר במחלה כרונית אוטואימונית (מערכת החיסון תוקפת את הגוף) שהגורם לה אינו ידוע. היא מתבטאת בדלקת במספר רב של מפרקים בגוף בנוסף ל: עייפות, חוסר תיאבון, חולשה ירידה במשקל וכאבי שרירים. המפרקים המעורבים הם בד"כ כפות ידיים, שורש כף היד, ברכיים, כפות רגליים, כאשר יש נפיחות ורגישות במפרק והכאב מוחמר בתנועה. ביטויים מחוץ למערכת העצמות יכולים להיות נודולות (תפיחויות קטנות) על פני העור, דלקת של כלי הדם (וסקוליטיס), וסימפטומים ריאתיים.

הטיפול במחלה מיועד להקלת הכאב, הפחתת התהליך הדלקתי, הגנה על מבנה המפרקים ושימור התפקוד שלהם. בד"כ מטפלים באספירין ונוגדי דלקת אחרים, אם המחלה קשה מטפלים גם בסטרואידים.

בזמן הריון יש בד"כ שיפור ניכר בסימפטומים של המחלה, אך לרוב היא שבה ומתפרצת לאחר הלידה. לגבי השפעה על העובר לא תוארו בספרות השפעות שליליות ברורות של המחלה על תוצאות הלידה ובכללן גם לא לידה מוקדמת. מחקר אחד מ - 1986 מצא קשר בין אבחון המחלה בהריון והסיכון להפלה בשליש ראשון.

כפי שהבנתי משאלתך המחלה אובחנה לראשונה בזמן הריון. לא ציינת כיצד היא מתבטאת אצלך והאם את מטופלת. לטיפול יכולות להיות השלכות על האם - אספירין יכול לפגוע במנגנון ההמוסטזיס (עצירת דימום) שחשוב למהלך הלידה עצמו. אספירין ונוגדי הדלקת האחרים יכולים להביא גם לסגירה של הדוקטוס בעובר (כלי דם שמחבר בין אבי העורקים לעורק הריאה השמאלי ונסגר באופן טבעי לאחר הלידה), אם כי זהו טיפול מקובל בהריון אם האישה היא סימפטומטית והתועלת עולה על הסיכון. גם לסטרואידים יש השלכה על העובר.

מצורף קישור לתשובה בנוגע לשימוש בסטרואידים:
http://www.infomed.co.il/questions/q_062505_4.htm
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!