//

שאלה - אימפוטנציה לאחר כריתת ערמונית

השאלה:
לאחר ניתוח כריתת הערמונית עקב סרטן בדרגה גליקסון 7 , האם אין הזקפה יכולה לחזור לתפקוד נורמלי או בעזרת ויאגרה? ואחרי כמה זמן זה בגדר הנורמלי או שנגזר עלי שלא תהיה זקפה יותר?
בעבר לא היו בעיות זקפה.


תשובה:

גורמים רבים משפיעים על אימפוטנציה לאחר ניתוח כריתת ערמונית. בהתאם למפושטות המחלה מתאימים את הרדיקליות של הניתוח, כלומר עד כמה מהערמונית וסביבתה כורתים ועד כמה משמרים את צרורות העצבים ואת כלי הדם האחראיים לזקפה.

מספר גורמים משפיעים על חזרת הזקפה לאחר ניתוח והם:
גיל צעיר, התפקוד המיני (היכולת להגיע לזקפה) טרום הניתוח, והנזק שנגרם לצרורות העצבים וכלי הדם.

ככל שהגיל צעיר יותר, התפקוד הקודם היה תקין ומינימום נזק לצרורות העצבים וכלי הדם, כך הסיכוי לשימור הזקפה גבוה יותר. לצערנו, במקרים רבים בשל רצון לסלק כמה שיותר רקמה המכילה תאים סרטניים ישנה פגיעה בצרורות העצבים וכלי הדם, וכיום שיעור האימפוטנציה הכולל לאחר ניתוח רדיקלי של כריתת הערמונית נע בין 25%- 89%.

לזמן לאחר הניתוח יש חשיבות מכרעת, משום שמייד לאחר הניתוח כמעט כל המנותחים סובלים מאימפוטנציה, ועם הזמן הזקפה חוזרת (סביב 6 חודשים לאחר הניתוח באם לא נפגעו צרורות העצבים וכלי הדם).

חשוב לזכור שגם אם האימפוטנציה נשארת, כיום בזכות תרופות כגון ויאגרה והזרקות מקומיות של מרחיבי כלי דם, מרבית המטופלים חוזרים לתפקוד מיני מספק.


רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!