שאלה - אצירת שתן אחרי ניתוח

השאלה:
חבר שלי עבר ניתוח להוצאת שקדים. מייד לאחר הניתוח היה לו דימום חזק שגרם לצוות המנתחים להרדים אותו למשך עוד יממה. לאחר שהעירו אותו והוא שהה בהתאוששות במשך כמה שעות, הוא הועבר למחלקת אף-אוזן-גרון כשהוא מחובר לקתטר. הבעיה היא שניסו להוציא לו את הקתטר וכל פעם הוא לא נתן שתן מעצמו, ואז נאלצו לשאוב לו את השתן.

נכון לעת כתיבת שורות אלו החבר שלי עדיין מחובר לקתטר, ושוחרר אתמול מבית החולים עם קתטר להחלפה עצמית בבית. לפני שהוא שוחרר אמר לו מנהל המחלקה שזה יכול לחלוף וגם לא לחלוף, וישנה בדיקה שאנו לא יודעים מה שמה שהוא צריך לעבור, שמפאת התורים הארוכים, תיערך רק בעוד הרבה זמן. אנו חסרי אונים לגביו. הוא אדם בריא לחלוטין שנכנס לניתוח פשוט יחסית ויצא עם בעיה אחרת. האם תוכלו לעזור לי או לכוון אותי מה לעשות?

הסיבה השכיחה לאצירת שתן בשלפוחית השתן היא הגדלת הערמונית (פרוסטטה). יש סיבות אחרות לתופעה, אולם הן נדירות יותר: חסימה חלקית של צינור השתן עקב מום מולד, הפרעה דלקתית חדה או כרונית, ושיתוק חולף של שלפוחית השתן בהשפעת תרופות הרדמה.

הטיפול המקובל לאצירת שתן הוא ניקוז השלפוחית עם צנתר (קתטר), ותוספת של טיפול תרופתי לפי האבחנה. בדרך כלל נהוג להשאיר את הקתטר למשך ספר ימים עד שבוע, ולנסות שוב להוציאו. אם גם ניסיון זה לא מצליח, יש לבצע מספר בדיקות אורולוגיות להערכת המצב לצורך תכנון הטיפול בהמשך, שיכול לכלול גם אפשרות ניתוחית.

אני ממליץ לפנות לאורולוג כדי להמשיך בבירור ובטיפול.

בברכה

ד"ר נחום ורבין


תשובה:
מומחה לכירורגיה כללית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!