שאלה - כאבי בטן ושלשול דמי

השאלה:
אני בת 22. יש לי בחמשת הימים האחרונים תסמינים במערכת העיכול ואני רוצה לדעת אם עלי ללכת בגללם למיון. ביום שלישי היתה לי הרגשה כללית לא טובה כגון בחילות וחולשה. ביום רביעי החלו שלשולים והקאות קשות בליווי חום גבוה (מעולם לא סבלתי מחום בשום מחלה) וכאבי בטן. ביום חמישי ירד החום והמשיכו רק השלשולים (שהפכו להיות ירוקים) וסבלתי מהתכווצויות נוראיות בבטן העליונה. ההרגשה הכללית השתפרה למרות תופעות הלוואי.

מאז אתמול (שישי) אני סובלת משלשול דמי (בכמויות גדולות מאוד לפעמים), תחושה של עצירויות, התכווצויות קשות (למרות לקיחת פאפאברין ואופטלגין - על דעת עצמי) ותחושה כללית ששוב קצת מחמירה. שלא כמו בימים האחרונים, איני מצליחה לישון בלילה ויש מקרים שבהם אני רצה להתפנות. אין לי חום. אמי חולת קרוהן.

האם כדאי לפנות בדחיפות לחדר מיון? התסמינים משתנים אבל אין שיפור. כמויות הדם לפעמים מאוד גדולות וכאבי הבטן אינם חולפים.


תשובה:


כאבי בטן ושלשול דמי יכולים להופיע כתוצאה מזיהום חיידקי של המעיים, וייתכן כי דרוש לך טיפול אנטיביוטי. סיבות אפשריות נוספות הן מחלות מעי דלקתיות כרוניות (כמו שציינת שיש במשפחתך), אך בדרך כלל הן אינן מופיעות בפתאומיות והן מלוות בתסמינים נוספים, כגון ירידה במשקל. במקרים נדירים תסמינים כאלה הם תוצאה של ממאירות של המעי הגס.

לא ציינת אם את מסוגלת לשתות. אם אינך שותה ואת ממשיכה לשלשל, יש לפנות בדחיפות לבדיקת רופא, לעשות תרבית צואה, ולקבל טיפול אנטיביוטי ועירוי נוזלים.

רפואה שלמה,

ד"ר קרן גלרון - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!