שאלה - הטיפול בפיסטולה בפי הטבעת

השאלה:
אני בת 53. עברתי לפני שלושה שבועות ניתוח אבצס סביב פי הטבעת. המצב כרגע שיש לי נפיחות כמו פצע. לא תפרו, זה נסגר מעצמו. הבנתי שלפעמים קורה בניתוח כזה שמתפתחת פיסטולה. האם הנפיחות האדומה הזאת שצצה לי היא אכן פיסטולה? זה מאוד שורף. האם ניתן להיפטר מזה על ידי אנטיביוטיקה או משחה, על מנת שזה לא ימשיך להתפתח וכדי למנוע ניתוח נוסף?

לאחר ניקוז אבצס פריאנאלי, מורסה ליד פי הטבעת, כמעט תמיד צפויה להיווצר פיסטולה. פיסטולה היא מעין צינור המחבר בין פתח פנימי בתוך הרקטום (חלחולת) לבין העור החיצוני. מסלול הפיסטולה בין שני הפתחים יכול להיות שטחי או עמוק בין שרירי פי הטבעת. הפתח החיצוני בעור יכול להפריש מוגלה, או במקרים מסובכים גזים ואף צואה. הפתח יכול להיסגר לתקופה מסויימת ושוב להיפתח או ליצור מורסה חדשה. לא שכיח שהפיסטולה תיסגר ותחלים מעצמה.

הגישה הטיפולית המקובלת היא ניתוחית, אולם אחת הבעיות שלעיתים מרתיעות את הסובלים מהבעיה היא חשש לפגיעה בעת הניתוח בשרירי פי הטבעת. על מנת לבצע ניתוח מוצלח שימנע הישנות מורסה או פיסטולה בעתיד, רצוי שיבצע את הניתוח מנתח מומחה בפרוקטולוגיה.

לעיתים ניתן לטפל בפיסטולה מסובכת, כזו המערבת את שרירי פי הטבעת, באמצעות אטימה עם דבק ביולוגי, אולם ההחלטה על כך צריכה להעשות על ידי הכירורג הפרוקטולוג. עד למועד הטיפול הניתוחי, מומלצת הקפדה על היגיינה מקומית, אמבטיות ישיבה פעם-פעמיים ביום והקפדה על פעולת מעיים מסודרת.

בברכה

ד"ר נחום ורבין


תשובה:
מומחה לכירורגיה כללית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!