שאלה - ציפרלקס וקלונקס לטיפול בדיכאון

השאלה:
בעלי קיבל מרופא המשפחה ציפרלקס לשבוע ימים וקלונקס עד שיגיע לפסיכיאטר, עקב דיכאון וחרדות. הכדורים אכן משפיעים ובמהרה, אך אנו חוששים מהתמכרות וממה שיקרה כאשר יפסיק. האם הכל יחזור? הבכי, הלחץ בחזה, חוסר התיאבון? האם דיכאון בדרך כלל עובר? ואם כן, מה טו


תשובה:


ציפרלקס היא תרופה יעילה להפרעות דיכאון וחרדה. התרופה אינה ממכרת, ואין לה תופעות לוואי שפוגעות בעירנות. זו תרופה מקבוצת תרופות נגד דיכאון וחרדה בשם SSRI. התרופה מתחילה להשפיע רק לאחר נטילה יומיומית של כשבועיים-שלושה. השפעתה היא הפחתת מצב הרוח העצוב והסימנים הגופניים של בכי רב, חוסר תיאבון, קשיי שינה וכו'.

יש לקחת את התרופה במשך לפחות חצי שנה ורק לאחר מכן אפשר לחשוב על הפסקה, מכיוון שהפסקה מוקדמת מגדילה את הסיכון שכל התופעות שהפריעו למטופל קודם יחזרו. דיכאון בדרך כלל חולף, אפילו ללא טיפול, אבל אז זה עלול לקחת יותר משנה, וחבל, מכיוון שזהו מצב שיוצר פגיעה קשה בתפקוד של האדם עצמו, ולפעמים גם בהרגשה ובתפקוד של בני המשפחה שלו.

מכיוון שיש כשבועיים של פער מהתחלת השימוש בציפרלקס ועד שמתחילה הטבה במצב, פעמים רבות מוסיפים לטיפול קלונקס למשך התקופה הראשונה הזאת. קלונקס הוא כדור הרגעה השייך לקבוצת הבנזודיאזפינים, שהן תרופות ממכרות, שלא מומלץ ליטול אותן למשך מעבר למספר שבועות או חודשים. השימוש בקלונקס עלול לפגוע בעירנות ויש להימנע מנהיגה לתקופה של כ-6 שעות לאחר נטילת הכדור.

בברכה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!