//

שאלה - ביטויים של חסר בוויטמין B12

השאלה:
מצאו אצלי רמת B12 נמוכה - 137, זאת למרות שספירת הדם תקינה - המוגלובין 15.2. מה זה אומר?


תשובה:


מוצרים מן החי (בשר ומוצרי חלב), או תוספי מזון, הם המקורות לוויטמין B12. למבוגרים, כמות ה- B12 המומלצת בדיאטה היא שני מיקרוגרם ליום. המאגרים בגוף הם של 5-2 מיליגרם, וחסר של ויטמין B12 מתפתח רק שנים לאחר הפסקת צריכה של B12 בדיאטה.

הביטוי של חסר ויטמין B12 עשוי להיות המטולוגי (שייך למערכת הדם) ונוירולוגי (שייך למערכת העצבים). הביטוי ההמטולוגי העיקרי הוא אנמיה מגלובלסטית, כלומר אנמיה עם תאי דם בעלי נפח גבוה (MCV גבוה). ביטוי אופייני נוסף במשטח הדם הוא נויטרופילים (סוג של תאי דם לבנים) המחולקים לאונות רבות.

הביטוי הנוירולוגי השכיח הוא פגיעה סימטרית, המערבת את הרגליים יותר מאשר את הידיים. תחילה מופיעים תחושת נימול וקשיי הליכה ויציבות, ובהמשך עשויה הפגיעה הנוירולוגית להתקדם. לעיתים מופיעים הפרעה בזיכרון, אי-שקט ופגיעה קוגניטיבית.

ברבים מן המקרים, כמו במקרה שלך (למרות שלא ציינת בשאלה מהו ערך ה- MCV שלך, וייתכן שהוא גבוה, כביטוי של החסר בוויטמין B12), החסר מתגלה לפני שמופיעים סימפטומים או ממצאים לא תקינים בספירת הדם. מחקר שבדק חולים בהם התגלה חסר של ויטמין B12 גילה שרק ב-29% מהם היתה אנמיה ורק ב-64% היו תאי דם אדומים גדולים (MCV מעל 100).

פני אל הרופא שלך כדי לקבל טיפול.

ד"ר ליה עשת - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!