//

שאלה - מצב מצוקה אצל נערה בת 15

השאלה:
במשך היום אני עצבנית ואיני רגועה. בשעות בית ספר קשה לי להתרכז, וזה יוצר בעיות עם המורים וההורים. מצד אחד אני אוהבת חברה מאוד, מצד שני קשה לי להיות הרבה עם אנשים, כולל עם המשפחה. אני בוכה לפחות פעמיים ביום מכך שאני מתעצבנת וכועסת סתם. אני לא יודעת איך לפתור את זה ולהיות סבלנית ושלווה. אשמח אם תעזרו לי, גם אם צריך תרופות וכדומה.


תשובה:


נראה שאת נמצאת במצוקה. לעיתים קרובות אצל בני נוער מתבטאת מצוקה רגשית בעצבנות, בחוסר סבלנות, בקושי להסתדר עם בני המשפחה, עם המורים ואפילו עם החברים. מכיוון שאת בת 15, ועדיין קטינה, מומלץ שהורייך יהיו מעורבים בפנייתך לטיפול.

את מספרת שיש לך בעיות איתם (ובוודאי גם הם מרגישים שיש בעיות איתך), וייתכן מאד שהם ישמחו לשמוע ממך שאת חושבת שישנה בעיה ושאת מעוניינת בטיפול. האבחון המדויק של הבעיה והתאמת הטיפול (למשל, שיחות, או תרופות, או שניהם) דורשים פגישה עם איש מקצוע מתחום בריאות הנפש.

אני ממליצה, בשלב ראשון, לפנות ליועצת בית הספר (היא הגורם הכי זמין ומיידי), ובמקביל, לבדוק אפשרויות ללכת לבדיקה של פסיכולוג/ית או פסיכיאטר/ית באזור מגורייך. בדיקה כזו יכולה להתבצע דרך המקומות הבאים:

בהפניית היועצת, על ידי "השירות הפסיכולוגי החינוכי" שמלווה את מוסדות הלימוד של משרד החינוך.

בכל מרפאת בריאות הנפש שמקבלת בני-נוער. יש כאלו של קופות החולים (רופא הילדים או רופא המשפחה ידע להפנותך, או שאפשר לפנות למוקד זימון התורים של קופת החולים שלך), ויש גם מרפאות אזוריות לבריאות הנפש שאינן שייכות לקופת חולים מסוימת.

באופן פרטי.

בהצלחה, ואת מוזמנת לשוב ולפנות לאינפומד דרך האתר להתייעץ אם מתעוררות שאלות נוספות.

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!