שאלה - מהם טחורים ופיסורות

השאלה:
האם יש קשר בין כאבים בחלק העליון של הבטן לבין טחורים או פיסורה? אציין שאני כמעט חודשיים לאחר לידה שנייה. לאחר הלידה הראשונה היתה לי פיסורה שטופלה. עכשיו היה דם בנייר, אני כמעט בטוחה שזה מאזור פי הטבעת. לא ראיתי דם בצואה, רק בניגוב הראשון על הנייר, ואזור פי הטבעת מורגש (קצת שורף) גם לאחר יציאת הצואה. הזמנתי תור לפרוקטולוג, אך האם יש סיבה לדאגה?
תשובה:


טחורים ופיסורות מאופיינים בדרך כלל על ידי שני מאפיינים משותפים: כאבים באזור פי הטבעת ודימום ברמות שונות. פיסורה היא סדק בעור באזור פי הטבעת, המלווה בכאב בזמן יציאות, עם או בלי דימום. הגורם לכך הוא מתיחה ניכרת של העור, בעיקר בזמן יציאה מאומצת. מזון עשיר בסיבים יגרום לריכוך הצואה, ושימוש זמני בחומרים משלשלים יוביל לאותה תוצאה, ובכך יקל על הכאבים עד החלמת האזור. מריחת משחת ניטרוגליצרין מעודדת ריפוי מהיר יותר של הפיסורה.

טחורים נוצרים בשל גודש ורידי באזור הרקטום ותעלת פי הטבעת, הנגרם בגלל עליית לחץ תוך-בטני (הריון, מחלת כבד או ושט, פעילות גופנית מאומצת, חרדה, בעיית ניקוז ורידי). ישנם טחורים פנימיים וחיצוניים, על פי המיקום והקרבה "החוצה", וכמה מהם בולטים החוצה. הטיפול בהם הוא בעיקר על ידי הקפדה על שטיפה והיגיינה של האזור, משככי כאבים והימנעות מישיבה ממושכת.

אם הטחורים ממשיכים להפריע, ניתן לטפל בהן באמצעות קשירתם על ידי גומיות מיוחדות הגורמות לניוון כלי הדם המדממים, על ידי הזרקת חומר הגורם לסגירתם של כלי הדם, ועל ידי כריתה כירורגית של הטחורים.

הופעה של פיסורות אנליות היא תופעה שכיחה מאוד בנשים לאחר לידה. סביר להניח, על פי מה שתיארת, שמדובר באמת בפיסורה, אם כי יכול להיות שאלה טחורים, ולכן נדרשת בדיקה אצל רופא פרוקטולוג.

לפי דעתי אין לך מה להילחץ: כנראה שמדובר באחד משני אלה, והטיפול יהיה בהתאם. אם הפרוקטולוג ימצא ממצא אחר, או שהוא יחשוב שצריך להמשיך את הבירור, הוא ישלח אותך לבצע בדיקת קולונוסקופיה למציאת מקור הדימום והגורם לו. כאמור, לפי מה שתיארת, לא סביר שזה יקרה. כאבי בטן עליונה אינם מתאימים כל כך למצב בו הכאב הוא בעיקר באזור האנלי, ולכן אם יש הכאבים נמשכים או מחמירים, פני לבדיקה אצל רופא המשפחה לשם בירור.

מידע נוסף תוכלי למצוא בדף הבא ודרך מנגנון החיפוש באתר.

http://www.infomed.co.il/analfissure.asp
רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
פרופ' (PhD) בנימין ברטוב פרופ' (PhD) בנימין ברטוב
מומחה בפריון ומורפולוגיה של תאי הזרע. קרא עוד
ד"ר ראובן בן-טובים ד"ר ראובן בן-טובים
רופא אא"ג ובעיקר עוסק בעריכת חוות דעת רפואיות... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ