שאלה - כאבים, הפרשות ושיתוק חלקי אחרי ניתוח מעקפים

השאלה:
עברו כ-3 חודשים מניתוח מעקפים, ועדיין התפרים נפתחים ויש הפרשה של דם ומוגלה בחזה. רמת הברזל בדם ממשיכה לרדת והגיעה ל-16. כף היד השמלית משותקת חלקית, ויש כאבים חזקים בחזה, בפרט בישיבה.

אתה מונה מספר בעיות לאחר ניתוח מעקפים לעורקי הלב. קרוב לוודאי שאין קשר בין אחת לשניה, ולכן אמתייחס לכל אחת מהן בנפרד.

הפרשה וכאב בעצם החזה באזור הצלקת הניתוחית יכולה להיות תוצאה של זיהום של עצם החזה. זהו סיבוך לא נדיר של הניתוח. יש צורך בבדיקות - מיפוי עצמות, בדיקת CT של החזה, וכמובן ייעוץ של המנתח. לפי הממצאים תקבל טיפול אנטיביוטי מתאים, וייתכן שאף תופנה לניתוח לניקוי העצם המזוהמת ולשחזור דופן בית החזה.

לגבי השיתוק החלקי של כף היד - אם אכן מדובר רק בכף היד, יש צורך בבדיקת אורתופד או נוירולוג כדי לזהות את העצב הפגוע. ייתכן שהפגיעה ישנה באיזור המרפק עקב דקירת מחט של עירוי או עקב לחץ מקומי ממושך. במקרה כזה, השיתוק מופיע באיזור שתי האצבעות הקטנות, המרוחקות מהאגודל. לעיתים קרובות העצב משתקם מעצמו לאחר מספר חודשים עד שנה מהאירוע.

באשר לרמת הברזל הנמוכה, מה היתה רמת הברזל לפני הניתוח? האם היתה אנמיה? והאם בוצעו בדיקות מקיפות לאיתור מקור דמם כרוני אפשרי בקיבה, במעי הגס ובמערכת השתן? האם היה דמם משמעותי במהלך הניתוח? האם אתה מקבל טיפול בברזל? אני ממליץ על התייעצות עם רופא המשפחה בשלב הראשון, ולאחר מכן, אם הדברים לא נעשו עדיין, להתחיל בבירור גסטרואנטרולוגי ואורולוגי.

בברכה

ד"ר נחום ורבין


תשובה:
מומחה לכירורגיה כללית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!