//

שאלה - דחיית בדיקת PET CT בחולת סרטן ריאה

השאלה:
אובחן אצלי סרטן הריאה לפני כ-6 חודשים. מכיוון שהגידול גדול, טופלתי בכמותרפיה ובהקרנות. לפני כ-7 שבועות סיימתי את הטיפולים וביצעתי צילום חזה כדי לדעת מה מצב הריאה. היום נודע לי שיש לי דלקת בריאה, ואין אפשרות לבצע בדיקת PET, ולכן המליצו על סטרואידים 60 מ"ג כל יום, ולבצע את הבדיקה רק לאחר חודש ולבדוק אם המחלה אכן נסוגה ואם הגידולים צומצמו, ואז אולי אוכל לעבור ניתוח. יש לי גם גידולים בבלוטת הלימפה שבין הריאות, והריאה הנגועה היא הריאה השמאלית.

האם הטיפול בסטרואידים נכון, והאם נכון שאין אפשרות לבצע בדיקה מעמיקה כדי לדעת שהגידולים צוצמו?


תשובה:


בדיקת PET CT היא בדיקה המשלבת שתי סריקות של הגידול הריאתי: בדיקת CT הנותנת אינפורמציה מפורטת לגבי המבנה האנטומי, וסריקת PET אשר מראה את המטבוליזם של תאי הגידול. כדי לראות את המטבוליזם מתבצעת הבדיקה לאחר מתן סוכר מסומן (FDG). תאים עם רמת פעילות מטבולית גבוהה, כולל תאים ממאירים, משתמשים ביותר סוכר, ולכן קליטת הסוכר המסומן בתאים אלה בולטת יותר בהשוואה לרקמות בריאות בסריקת ה- PET.

מכיוון שהבדיקה מאתרת את כל התאים הפעילים מבחינה מטבולית, וגם תהליכים דלקתיים וזיהומיים קולטים כמות גדולה של סוכר מסומן, גם הם עשויים להיראות חשודים בפענוח ה- PET. משום שאצלך אובחן תהליך דלקתי, מנסים הרופאים המטפלים בך לדכא את תהליך הדלקת, כדי לא לקבל תוצאות שגויות בבדיקת ה- PET. זאת הסיבה לדחיית הבדיקה.

אינני יודעת מה התהליך הדלקתי ממנו את סובלת, וכיצד הוא בא לידי ביטוי: האם מדובר בממצא בצילום חזה בלבד? האם את סובלת גם מחום ושיעול? האם יש ממצאים גם בבדיקות הדם? תפקידו של הטיפול בסטרואידים הוא לדכא את התהליך הדלקתי. אם יש חשד למרכיב זיהומי (לא כל דלקת נגרמת עקב זיהום - היא עשויה גם להיות תגובה לגידול, לקרינה או לתרופות) יש להוסיף טיפול בהתאם לחשד (למשל טיפול אנטיביוטי או נוגד פטריות).

החלמה מלאה

ד"ר ליה עשת - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!