שאלה - PTC - גידול מוחי מדומה שלוחץ על עצבי הראיה

השאלה:
אני בת 47. לפני כחודש וחצי החלה נפיחות בעפעף שמאל שלי ללא כאבים. לאחר בירור מקיף, שכלל בדיקת CT, אובחנה מחלה הנקראת פסאודוטומור. מאז ועד היום אני מטופלת בפרדניזון במינונים שונים, הנפיחות ירדה, אולם אני סובלת מכאבי ראש חזקים, סחרחורות, וטשטוש בראייה


תשובה:


פסאודו-טומור צרברי (Pseudo Tumor Cerebri או PTC) ובתרגום חופשי - "גידול מוחי מדומה", הוא מצב בו הלחץ התוך-מוחי גבוה מן הרמה הנורמלית, בלא שיש גידול מוחי אמיתי והרחבה של חדרי המוח, כפי שקורה בהידרוצפאלוס (Hydrocephalus). זה אמנם לא מצב מסכן חיים, אך הוא פירוש עלול לסכן את הראייה באופן בלתי הפיך כתוצאה מלחץ על עצבי הראייה. 90% מהסובלים ממצב זה הן נשים, ולרוב נשים הסובלות מעודף משקל.

אטיולוגיות אפשריות ל- PTC הן שימוש בתרופות כגון טטראציקלינים, nalidixic acid וברזל, אולם בחלק ניכר מהמקרים לא ברור מה גורם להופעת המחלה. בעיות אופייניות שחשים החולים הם, כפי שאת מתארת, כאבי ראש, טשטוש ראייה, פגיעה בשדה הראייה וסחרחורות.

הטיפול והמעקב הנדרשים במצב כזה כוללים הפסקת נשימוש בתרופה אם יש חשש שהיא עלולה היתה לגרום לפרוץ המחלה, ביצוע בדיקות חוזרות של שדות הראייה כדי לבדוק אם המחלה מתקדמת או נסוגה ובאיזה קצב, שימוש במשתנים, ירידה במשקל, שימוש בסטרואידים (למרות שתופעת לוואי של סטרואידים הן עלייה במשקל), ובמקרים החמורים בהם נשקפת סכנה אמיתית לעצב הראייה למרות טיפול שמרני (כפי שמתואר לעיל) - ביצוע פנסטרציה (fenestration) של עצב הראייה, פעולה בה מנקבים את עטיפות עצב הראייה כדי לשחרר את הלחץ. אפשרות נוספת ופחות מוצלחת היא ביצוע שנט בין החלל המכיל את נוזל המוח (CSF) לחלל הפריטוניאלי, שוב, כדי להפחית את הלחץ.

המעבר בין טיפול כזה או אחר, תרופתי או ניתוחי, צריך "להיתפר" לכל חולה וחולה עם הרופא המטפל. לא ידוע לי על קשר סיבתי בין נפיחות בעפעף לבין התפרצות או התקדמות של PTC.

באיחולי רפואה שלמה,

ד"ר עידו דידי פביאן - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!