שאלה - טיפול בבצקת ביד אחרי כריתת שד

השאלה:
אני בת 53. אני מחפשת תרופה או דיאטה שתסייע להוריד נפיחות ביד ימין לאחר כריתת שד וכ-20 בלוטות לימפה בבית השחי בצד ימין לפני כ-7 חודשים. אני אחרי כמותרפיה והקרנות ומקבלת טיפול בהרצפטין.


תשובה:


בצקת היא דליפה של נוזלים מכלי דם קטנים בגוף (נימים). הנוזלים מהנימים דולפים אל הרקמות המקיפות אותם וגורמים לרקמות להתנפח.

ישנן סיבות רבות לבצקת, ביניהן אי-ספיקת לב, שחמת הכבד, מחלה או נזק לכליות, חסימה לימפתית, נזק ורידי ותרופות מסוימות. בנשים אחרי כריתת שד יכולה להתפתח לימפאדמה, בצקת בגפה עליונה על רקע חסימה לימפתית. כ-30% מהנשים שעברו הסרה מלאה או חלקית של השד והוצאת קשריות הלימפה (עם או בלי הקרנות) מפתחות לימפאדמה בשלב כלשהו בחייהן.

הטיפול בלימפאדמה כולל ניקוז לימפטי, חבישות לחץ, תרגילים מיוחדים, וטיפול בעור ושמירה על שלמותו. דיאטה המומלצת במצב זה היא לאכול הרבה פירות וירקות ולהימנע ככל האפשר מאכילת דברים מלוחים ומטוגנים.

במקרה שלך יכול להיות כי הבעיה היא חסימה לימפתית על רקע הוצאת הבלוטות, או יכול להיות כי אחת מתופעות הלוואי של הטיפול בהרצפטין אצלך היא בעיות לב: הרצפטין גורם לקרדיומיופתיה ב-2%-7% מהמטופלים.

יש להתאים את הטיפול או הדיאטה לגורם לבצקת ולכן איני יכולה לייעץ לך לגבי זה.

רפואה שלמה!

ד"ר קרן גלרון - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!