שאלה - טיפול להורדת רמת הכולסטרול

השאלה:
אני בן 31. רמת הכולסטרול שלי גבוהה:

HDL 49
LDL 186
CHOLESTROL 276
TRIGLYC 209

אני מתאמן בחדר כושר בפעילות אירובית משולבת עם אנאירובי 3 פעמים בשבוע. אני בחור שרירי, שוקל 86 ק"ג וגובהי 1.70 מטר. אני נוטל באופן קבוע אומגה 3 פעמיים ביום, ניאצין וחומצה פולית. האם עליי להתחיל טיפול להורדת כוסלטרול?


תשובה:


רמת הכולסטרול הגבוהה קשורה לסיכון מוגבר למחלות של מערכת הלב וכלי הדם (התקף לב, שבץ מוחי וכו'). בבדיקת הדם בודקים רמות של כמה סוגים של שומנים: LDL הוא "הכולסטרול הרע", HDL הוא "הכולסטרול הטוב", טריגליצרידים הם מרכיב נוסף שיכול ליצור בעיות אם רמתם גבוהה מדי. הכולסטרול הכללי בעצם כולל את כל אלה בחישוב שלא אלאה אותך בו.

ההחלטה אם לטפל במצב וכיצד תלויה בערכי הכולסטרול עצמם, אך גם בקיומם או אי-קיומם של גורמי סיכון נוספים למחלה טרשתית. גורמי סיכון אלה הם גיל, מין, עישון, יתר לחץ דם, סוכרת, סיפור משפחתי של מחלת לב בגיל צעיר, השמנת יתר, דיאטה שמעודדת טרשת וחוסר פעילות גופנית. יתכן שבעתיד יימצאו גורמים נוספים. הרופא המטפל מבצע הערכה על פי רמות ה- LDL והגורמים לסיכון של האדם המדובר לחלות במחלה טרשתית בעשר השנים הקרובות (Framingham risk score) ומחליט על טיפול בהתאם. פירוט בסיסי של טיפולים אפשריים נמצא כאן:

http://www.infomed.co.il/questions/q_012809_7.asp
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!