//

שאלה - תרופות וחומרים טבעיים להורדת רמת הכולסטרול

השאלה:
אני בת 42. יש לי ערכים גבוהים של כולסטרול (260). כצעד ראשון אני אשתדל להקפיד על ספורט ותזונה. הרופא נתן לי רק חודשיים בלי לקחת תרופות. האם תרופות טבעיות עוזרות? שמעתי שיש תרופות מהדור החדש שהעלות שלהן גבוהה ולא נכללות בסל התרופות. האם אפשר להמליץ לי על טיפול כזה, אפילו אם התרופה תהיה על חשבוני, אבל עם פחות נזקים מהתרופות שעליהן ממליצים הרופאים בלי להזכיר לנו את הנזקים שהן גורמות לגוף?


תשובה:


לכל תרופה יכולות להיות תופעות לוואי. אם אכן מופיעות תופעות לוואי, כל התרופות ניתנות להחלפה בכל שלב. תרופות חדשות להורדת רמת השומנים מופיעות כל שנה, וכל שנה הן עושות את המוטל עליהן טוב יותר ועם פחות תופעות לוואי. אבל התרופות החדשות עולות הון עתק, ולכן קופות החולים ומבטחי הבריאות בעולם מנסים להשאיר את החולים עם התרופות הוותיקות והזולות יותר.

יצרניות התרופות אינן מוותרות בקלות, ומנהלות קרב הכולל גם מחקרים המראים כי התרופות שלהם טובות יותר. הבעיה היא שחוקרים רבים מטילים ספק במהימנות תוצאות מחקרים אלה, והצרכן עומד נבוך. ישנו מספר רב של תרופות כאלו, למשל Atorvastatin, אזטימיב ועוד. אם בכל זאת אינך מעוניינת בתרופות הנכללות בסל הבריאות, אני הייתי ממליצה לך להיוועץ עם רופא המשפחה שלך לגבי התרופות הקיימות.

אין לי הרבה ניסיון עם טיפולים "טבעיים". יש מגוון תוספי מזון, צמחים, סוגי תה ודיאטות חלופיות, ולא ידועה לי מידת התועלת שבנטילתם. הייתי מציעה לך להיוועץ בדיאטנית בשאלה זו. טיפולים "טבעיים" שאני כן מכירה הם פטריית אורז אדום (יש דבר כזה בכמוסות, נסי לחפש באינטרנט, פעולתה דומה לסטאטינים, היא מכילה חומר מאד דומה אך טבעי לגמרי); וכמוסות שמן דגים אומגה 3, אשר מורידות את רמת הטריגליצרידים (לא ציינת את רמתם אצלך).

בהצלחה

ד"ר אורלי שניידר - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!