שאלה - מהו הטיפול הנכון בשחלות פוליציסטיות?

השאלה:
לאחרונה אובחנה אצלי PCOD. אינני סובלת מרוב הסימפטומים האופייניים למחלה (אקנה, השמנה, התקרחות וכו'), אך אני כן סובלת מאי סדירות של הווסת ומשיעור יתר.

הרופא שלי המליץ לי להשתמש ב- Progyluton ולא בגלולות למניעת הריון, בטענה שהתרופה היא אמצעי טבעי יותר לטיפול מכיוון שכעת אינני מקיימת יחסי מין. האם באמת עדיף להשתמש בתרופה זו על פני שימוש בגלולות למניעת הריון? מהן הסכנות שבשימוש בתרופה? ומהן תופעות הלוואי?


תשובה:


פרוגילוטון היא תרופה המורכבת מ-11 טבליות לבנות המכילות רק אסטרוגן סינתטי (אסטרדיול) וכן 10 טבליות (חומות) המכילות בנוסף לאסטרוגן גם פרוגסטרון. לרוב משתמשים בה כטיפול לנשים הסובלות משחלות פוליציסטיות, כשרוצים להסדיר את המחזור, ולעודד ביוץ בכוונה להיכנס להריון.

כשאין כוונה להיכנס להריון, הטיפול המקובל הוא דווקא גלולות למניעת הריון, המכילות גם אסטרוגן וגם פרוגסטרון במינונים גבוהים קצת יותר.

בנטילה של אסטרוגן בלבד ללא פרוגסטרון ייתכנו תופעות לוואי, כמו רגישות וגודש בשד, בחילות והקאות. כמו כן גובר הסיכון לקרישי דם וסרטן הרחם. הדעות לגבי הטיפול המועדף חלוקות, וכל מקרה צריך להישקל לגופו לאחר בדיקה.

אני נוטה לעדיף את הטיפול בגלולות, אך אינני מכירה אותך ואת ההיסטוריה הרפואית שלך לפרטים, לכן לא אוכל להמליץ באופן חד-משמעי.

ד"ר מורן שויקה-רבאו - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!