שאלה - ציפרלקס וקומדין

השאלה:
אני בן 57, סובל ממצבי חרדה ודיכאון וגם מ- OCD קל. אני נוטל קומדין בגלל שיש לי מסתם אאורטלי מלאכותי בלב. אני גם סובל מעצירות קשה ומטחורים.

הפסיכיאטרית שוקלת לתת לי ציפרלקס. מכיוון שידוע שציפרלקס מתנגש עם קומדין, רציתי לדעת איך ציפרלקס עובד. האם הוא משנה את ה- INR, או שהוא מדלל את הדם בצורה אחרת?


תשובה:


ציפרלקס, ונוגדי דיכאון נוספים, נקשרים בדם לחלבון ועליו הם מובלים ממקום הספיגה במערכת העיכול ועד למוח. אותו חלבון שמוביל את המולקולות של נוגדי הדיכאון בדם, מוביל גם תרופות נוספות, וביניהן קומדין. מכיוון שישנה כמות חלבון מוגבלת, אם יש באותו זמן שתי תרופות שהוא אמור להוביל, אז הוא מוביל (באופן אקראי) כמות חלקית של כל אחת מהתרופות, וכתוצאה מכך, יש יותר מולקולות תרופה שנותרות "משוחררות" בנוזל הדם. המולקולות החופשיות של קומדין יוצרות פעילות יתר לעומת המינון שאתה רגיל לקחת בדרך כלל, ולכן יש עלייה ב- INR.

מכיוון שכך, בחודש-החודשיים הראשונים של הוספת הציפרלקס, יהיה צריך לנטר את ה- INR באופן תכוף על מנת למנוע מצב של דילול מוגזם של הדם. לאחר תקופה התחלתית זו, אתה והרופאה כבר תדעו מהו האיזון החדש, לא יהיה עוד צורך בבדיקות דם תכופות, וקרוב לוודאי שתידרש ליטול מינון מעט נמוך יותר של קומדין מזה שאתה נוטל כעת.

בברכה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!