שאלה - חוסר ברזל שהתגלה בבדיקות לגילוי מחלת צליאק

השאלה:
עשיתי בדיקות לגילוי מחלה שקשורה לרגישות לקמח - לגלוטן (מחלת צליאק). חלק מהתוצאות שהתקבלו הן: TransGlutaminase (IgA) Ab 3 U/ml-קטן מ
:ערכי יחוס
Negative: 0 - 5 U/ml
Borderline: 5 - 8 U/ml
Positive: 8 U/ml - גדול מ
Immunoglobulin A
400 (160) 70 mg/d
מה התוצאות אומרות?
מה זה TransGlutaminase (IgA) Ab ?
מה זה Immunoglobulin A ?
יש לי בנוסף ערכים מאוד נמוכים של פריטין - 5 וברזל - 38 בדם. אני לקחתי לפני כמה חודשים כדורי ברזל (FERRO-GRADUMET) במשך תקופה ארוכה (חודשיים - שלושה) שלא העלו בהרבה את הרמת הפריטין והרמה אפילו ירדה מאז בהרבה. מה יכולה להיות הסיבה לכך?תשובה:
את סובלת מחוסר ברזל. הביטוי של חוסר ברזל הוא אנמיה - חוסר בתאי דם אדומים האחראים על נשיאת החמצן מהריאות לרקמות הגוף. פריטין הוא חלבון בדם ורמתו משקפת את כמות מאגרי הברזל בגוף. לא ניתן לאבד את הפריטין עצמו.

הסיבות הנפוצות לחוסר ברזל בנשים צעירות הן:
דיאטה דלת ברזל, בעיקר בנשים צמחוניות, היות והברזל נספג ביעילות הרבה ביותר מבשר בקר וכבד.
איבוד דם בשל דימום רב וממושך בעת המחזור הווסתי.
הריון בשל צריכת ברזל גבוהה בעובר המתפתח מעבר לכמות במאגרי הברזל אצל האם.

חוסר תגובה לכדורי הברזל יכול להעיד על בעיה בספיגת הברזל או המשך איבוד דם.
כדורי ברזל יש ליטול על בטן ריקה, היות וישנם מרכיבים במזון היכולים לעכב את ספיגת הברזל. ויטמין C המצוי בפירות הדר מגביר את ספיגת הברזל. נטילת כדורי ברזל ביחד עם מזון עשויה להסביר את חוסר התגובה.

המחלה הנפוצה ביותר הגורמת לאי ספיגת ברזל היא אכן מחלת צליאק. המחלה נגרמת מנזק לרירית המעי כתוצאה מרגישות לגלוטן המצוי בדגנים שונים. נוגדנים מסויימים, TransGlutaminase Ab, מצויים בכ-95% מחולי צליאק ועוזרים באבחון וסקר של המחלה. נוגדנים אלה הם מסוג IgA (ישנם בגוף גם נוגדנים מסוג IgG, IgM, IgD, IgE) ומכיוון שישנם אנשים עם חוסר כללי של נוגדני IgA (במיוחד בקרב חולי צליאק) יש צורך לוודא שהרמה הכללית של נוגדני IgA תקינה על מנת לפרש את בדיקת רמת TransGlutaminase Ab.

הבדיקות מראות שרמת נוגדני IgA שלך תקינה ולא נתגלו נוגדני TransGlutaminase, תוצאה המעידה על סיכון נמוך מאוד להיותך חולת צליאק.
עלייך להקפיד לאכול דיאטה עשירה בברזל. אם את סובלת מדימום וסתי רב, שימוש בגלולות נגד הריון יכול להפחית את כמות הדימום.

אם עדיין לא נתגלתה הסיבה לחוסר הברזל, את צריכה לעבור בירור לגבי תת-ספיגה של ברזל ו/או איבוד דם בשל דימום במערכת העיכול. ייתכן ועלייך לבצע בדיקות אנדוסקופיה בדרכי העיכול העליונות והתחתונות על מנת לחפש סימנים של מחלה המונעת את ספיגת הברזל או גורמת לדימום במערכת העיכול.

את הבירור יש לבצע אצל רופא המשפחה, ובמידת הצורך לפנות לרופא המטולוג (מומחה במחלות הדם).

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!