//

שאלה - תרופות לטיפול בחרדה ודיכאון

השאלה:
אני בת 42 וסובלת זה כמה שנים מהפרעת חרדה רצינית וגם מדיכאון עקב מותו הפתאומי של אחי הצעיר. מאז לא טופלתי בשום תרופה. בעצת הפסיכולוגית שהתחלתי ללכת אליה כעת נאמר לי שיש הרבה כדורים שניתן להיעזר בהם. מה עדיף: ציפרלקס או רסיטל? באיזה מינון?


תשובה:


הפרעות חרדה ודיכאון הן תופעות שכיחות יחסית באוכלוסיה, ששיעור הלוקים בהן מגיע עד 25% מהאוכלוסייה הכללית. יש לזכור כי ישנה אבחנה מבדלת רחבה היכולה להוביל למצבים של חרדה ודיכאון.

הטיפול בחרדה ובדיכאון כולל לרוב שילוב של פסיכותרפיה (טיפול בשיחות הנעשות עם איש מקצוע כגון פסיכולוג או פסיכיאטר) וטיפול פרמקולוגי, תרופתי. שילוב של השניים מביא לתוצאות הטובות ביותר.

המטרה העיקרית של הטיפול התרופתי היא להפחית את הבעיות שחש המטופל ואת הסימפטומים שלו, כדי לאפשר תפקוד נאות ומספק בחיים, דבר שנפגע בעקבות דיכאון וחרדה. יש לזכור כי לרוב הטיפול התרופתי מקל את הבעיות שחש המטופל באופן משמעותי, אולם לא מעלים אותן לחלוטין.

ישנו כיום מגוון תרופות לטיפול בבעיות כאלה. את הטיפול התרופתי נותן פסיכיאטר או רופא משפחה, והטיפול מותאם בצורה אינדיבידואלית למטופל לפי תופעות הלוואי האפשריות, מציאותן של מחלות נוספות, והיכולת להגביל את השימוש בתרופה זו או אחרת. אנשים המטופלים בתרופות לדיכאון או חרדה צריכים להיות במעקב אצל רופא משפחה או פסיכיאטר כדי להתאים את המינון, וכדי לשנות את התרופה בעת הצורך.

שתי התרופות שציינת, ציפרלקס ורסיטל, הן תרופות ששכיח שמשתמשים בהן לטיפול בחרדה ודיכאון. אני ממליצה לפנות לרופא משפחה או פסיכיאטר על מנת לקבוע באיזו תרופה תטופלי ועל מנת שיהיה קשר רציף עם הרופא למקרה שיהיה צורך בשינוי המינון או אם יופיעו תופעות לוואי.

בהצלחה

ד"ר שרון בר-שי - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!