שאלה - תופעת לוואי של נטילת תרופות פסיכיאטריות

השאלה:
אני נוטלת תרופות פסיכיאטריות אנטי פסיכוטיות, ביניהן לפונקס, סרוקוול ודפלפט. את הלפונקס התחלתי לפני כ-4 חודשים. תוצאות בדיקות ספירת הדם טובות, אך הבעיה שלי היא שאני מרגישה חום בגוף, כאילו יש לי חום גבוה, למרות שהמדחום לא מראה חום גבוה מהנורמלי.

האם ידוע לכם משהו על תופעה כזאת בהקשר של תרופות פסיכיאטריות שיכולות לגרום לזה? האם ייתכן שיש בעיה בבלוטת התריס?

עשו לי גם בדיקת דם כדי לבדוק אם יש מנופאוזה (אני בת 43) ותוצאת הבדיקה מראה שלא.


תשובה:


לכל אחת מן התרופות שאת נוטלת יש מספר רב של תופעות לוואי אפשריות, ובתשובה לשאלותייך, בעת טיפול בלפונקס (Clozapine) אכן יכולה להיות תופעה של שינוי בוויסות טמפרטורת הגוף, בדרך כלל לכיוון תחושה של עלייה בחום, וזה מגיע לפעמים (אך לא בהכרח) יחד עם סחרחורות, עצירות, דפיקות לב, או טשטוש ראייה.

כמו כן, כל אחת מ-3 התרופות שציינת, ובוודאי שגם השילוב של שלושתן יחד, עלול ליצור שינויים במחזור החודשי, עם תופעות שיכולות להזכיר מנופאוזה. כל התופעות הפיכות לחלוטין, מתרחשות רק במשך השימוש בתרופה, ויכולות להיות מושפעות גם משינויים במינון של התרופות.

הפרעות בתפקוד בלוטת התריס הן שכיחות למדי אצל נשים בקבוצת הגיל שלך, ובהחלט הייתי ממליצה לבדוק את תפקוד הבלוטה אחת לשנה לערך.

בברכה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית





רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!