שאלה - עירוי של IVIG למצב של הפלות חוזרות

השאלה:
עקב הפלות חוזרות, הומלץ לי על קבלה של עירוי IVIG (אימונוגלובולין). הייתי שמחה להבין כיצד זה עובד, ומה הסיכונים ותופעות הלוואי של זה. כמו כן, איפה אפשר לקבל או לקרוא חומר מחקרי בנושא?


תשובה:


IVIG – Intravenous Immunoglobulin אלה נוגדנים אנושיים העוזרים למנוע או להפחית זיהומים בחולים שמערכת החיסון שלהם פגועה ואינה מסוגלת לייצר בעצמה נוגדנים. שימוש נוסף בנוגדנים אלה הוא בחולים שיש להם מחלה אוטואימונית, בה יש שבט של נוגדנים אשר תוקף את התאים שלהם עצמם. הנוגדנים המוזרקים למעשה תוקפים את הנוגדנים העצמיים (האוטואימוניים) ומונעים או מפחיתים את הנזק שהם גורמים.

הנוגדנים העצמיים הללו, במיוחד אם הם מכוונים נגד טסיות הדם, כמו ב APLA Syndrome, היכול להיות חלק ממחלת הנקראת זאבת (לופוס), גורמים למצב של קרישיות יתר בדם, היכול להביא בין היתר להפלות חוזרות. שימוש ב- IVIG אמור לנטרל את הנוגדנים האוטואימוניים (שפועלים להשמדת תאים של העצמי), ובכך להפחית את הנזק הנגרם מהם. לפי מחקרים, IVIG מעלה את שיעור ההריונות המוצלחים (כלומר העוברים ללא הפלות) בקרב נשים עם סינדרום APLA וכן בקרב נשים עם הפלות חוזרות מסיבה לא ידועה.

תוכלי לקרוא על התרופה באינדקס התרופות של אינפומד. דף התרופה מפורט ביותר, וכולל את אופן השימוש ותופעות לוואי אפשריות. בנוסף תוכלי לקבל מידע באינטרנט, על ידי הקלדת המונח הרצוי במנוע החיפוש שבו את משתמשת.

בברכה,

ד"ר שירי אורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!