//

שאלה - בעיות בתפקוד המיני, חרדה, ושימוש בתרופות לאין אונות

השאלה:
עברתי את גיל 50 ללא בעיות כלשהן בתפקוד מיני. מעולם לא עישנתי, לא סמים, לא אלכוהול, לא בעיות בריאות (פרט ל- 10 מ"ג ליום לאיזון קל של כולסטרול), התעמלות יומית קלה, לא עודף משקל, כן זוגיות ארוכה וטובה. ללא התרעה מוקדמת, פסק התפקוד התקין לפני כמה חודשים. יש זקפת בוקר, אך לא קשיחה כשהייתה, ומתפוגגת מהר לאחר התעוררות. לא קיימת התקשחות מספקת אפילו לא בגירוי ידני (לעיתים, לאחר עמל וזמן, מגיעה שפיכה, אך ללא הקשחה מספקת. ניסיתי חימום במים לבדיקת ההשפעה של החשת זרימת דם, ויש שיפור קל, שכמובן אינו מעשי מעבר לניסוי עצמו). ניסיון של צפייה בתמונות מעוררות לא משפיע, מעבר אולי לתזוזה של האיבר הסרבן.
אורולוג בדק במישוש (אשכים, פי טבעת), ושלח לבדיקות דם ושתן. הכל תקין, אם כי רמת הטסטוסטרון נמצאה בגבול התחתון הנורמלי (האם ייתכן שעקב כך שבדיקת הדם בוצעה 3/4 שעה במקום שעתיים לאחר הארוחה ?). ניסיון של לויטרה שהאורולוג רשם לבקשתי, הביא לתוצאה חיובית, רק עם 20 מ"ג (ולא עם 10 מ"ג). לא רצה לרשום יותר מ- 4 כדורים ל- 3 שבועות.

האורולוג מקמץ במרשם הנ"ל, וגם בהסברים.
1. האם יש הסבר למה פתאום הופיעה הבעיה עכשיו, בבת אחת ?
2. היש סיכוי לטיפול שישיב מצב לקדמותו ?
3. נגזר עלי להיות נכה תפקוד קבוע, הנזקק לתרופות ?
4. כמו כל תרופה, עלולות להתגלות במשך הזמן השפעות לוואי (כבר כעת דובר על עוורון). מה עושים ?
5. מה המשמעות של המחקרים שהראו הפסקת השפעה של התרופה לאחר שנתיים -שלוש ? האם יהיה צורך להגדיל מינון ?
6. אם האורולוג ישלח לבדיקות עורק או ורידים באיבר המרדן, ואם יסתבר שיש בעיה, האם יש לכך מזור (ניתוח ?) או שהבדיקות סתם לצורך האבחון ?
7. ברור שהמצב החדש והבלתי מוכר ממלא את המחשבות, מטריד ומלחיץ. היש כדאיות ליטול כדור הרגעה כלשהו, האם יכול לסייע ? היש משהו שאינו דורש מרשם ואינו עם השפעות לוואי מזיקות ?
אני יודע שהשאלות שהעליתי רבות, אך מניח שיש בהן כדי לענות על תהיות של רבים, המוטרדים מאוד בנושא העדין והפוגעני.תשובה:
הרושם הראשון שעולה ממכתבך הוא שאתה בחרדה. העובדה שיש לך זקפת בוקר מרמזת שאין- האונות שאתה לוקה בה מקורה לא (רק) בבעיה אורגנית אלא בבעיה נפשית. הסיבות הנפשיות הנפוצות לאין -אונות הן דיכאון וחרדה, לפעמים ללא מודעות של הסובל מהן.
בנוסף למעקב האורולוגי, מומלץ מאוד לפנות למרפאה פסיכיאטרית על מנת לאבחן בעיה של דיכאון או חרדה ולנסות לטפל בגורם הנפשי של בעיית האין- אונות.

תרופת ה- ויאגרה (Sildenafil סילדנאפיל) או לויטרה ( Vardenafil וארדנאפיל) ניתנת על בסיס מינון "לפי הצורך". אין לצרוך יותר ממנה אחת ב-24 שעות. סילדנאפיל ו- וארדנאפיל אסורות לשימוש באנשים המשתמשים בתרופות מרחיבות כלי דם ממשפחת הניטראטים (כגון: איזוסורביד מונוניטראט, איזוסורביד דיניטראט, ניטרוגליצרין). יש להשתמש בזהירות אצל אלה הסובלים מבעיות לב.

פנה לרופא המשפחה לבקשת מרשם לתרופה ולהפניה לבדיקה על ידי פסיכיאטר.

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!