שאלה - אקנה על הפנים של תינוק

השאלה:
האם יש צורך לטפל באקנה בפניו של תינוק בן שישה שבועות, או שזוהי תופעה חולפת?


תשובה:


תופעות של פריחה על גבי העור נפוצות מאוד בתינוקות בקבוצת הגיל הזאת. פריחה אדמונית מלווה בשלפוחיות קטנות מפושטות יכולה בהחלט להיות סוג של אקנה, סוג פריחה שנוצרת בעקבות פעילות מוגברת של בלוטות החלב. ישנו ייצור מוגבר של חלב שמופיע אחרי הלידה באזור זקיקי השערה, ואז זקיקי השערה נחסמים, דבר שמוביל להיווצרות מוגלה שנראית כשלפוחיות קטנות על פני העור.

אקנה של היילוד מיוחסת ברוב המקרים לשינויים הורמונליים אצל התינוק לאחר הלידה, או כתגובה לחלב אם. ברובם המכריע של המקרים התופעה חולפת מאליה ביחד עם ניקוי ורחיצה של העור במקומות הנגועים.

ישנה גם תגובה עורית נוספת שדומה מאוד לאקנה, והיא המילאריה. מילאריה או "חררה" בשפה העממית, היא פריחה שנובעת מחסימת בלוטות הזיעה של התינוק ומאופיינת בהופעת שלפוחיות צלולות עם אודם מקומי סביבן, בעיקר באזורי הפנים, הגו העליון וקפלי עור הצוואר. הטיפול במילאריה כולל רחצה של האזורים הנגועים, אוורור של החדר בו שוהה התינוק, לבוש קליל יותר ושמירה על טמפרטורות נמוכות יחסית, של 23-22 מעלות, בחדרו.

ברוב המקרים, שתי התופעות שהזכרתי חולפות מעצמן עם הטיפול הבסיסי. אם מתלוות לפריחות תופעות אחרות כמו חום גבוה או אי שקט, יש לפנות לבדיקת רופא ילדים שיתרשם ויחליט אם יש צורך בטיפול נוסף.

בברכה,

ד"ר עידו ווליניץ - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!