שאלה - אפשרויות הטיפול ברמה גבוהה של כולסטרול

השאלה:
אני בת 55. יש לי כולסטרול גבוה: 242 בבדיקה האחרונה. ה- LDL גבוה: 142, ה- HDL גבוה: 85, אבל ערך הטריגליצרידים נמוך.

האם זה אומר שאני צריכה להיות מודאגת ולטפל בהורדת הכולסטרול? האם יש איזושהי נוסחה שמראה את הקשר בין המרכיבים? האם hdl גבוה לא מנטרל את ה- ldl הגבוה?


תשובה:


אכן, כמו שציינת, רמת הכולסטרול שלך גבוהה, כולל ה-LDL. רמות כולסטרול גבוהות עלולות לגרום למחלת לב ועורקים. אמנם רמת ה-HDL שלך גבוה, שזה דבר טוב, אך ה-LDL שלך גבוה יחסית לרמה הרצויה. רצוי שרמת הכולסטרול לא תעלה מעל 200 מ"ג\ד"ל, ושרמת ה-LDL תהיה מתחת ל-100 מ"ג\ד"ל, אך זה משתנה בהתאם לרמת הסיכון שלך לחלות במחלות לב, המושפעת מן ההיסטוריה המשפחתית ומאורח החיים.

ישנן מספר דרכים להורדת רמת הכולסטרול, והן אורח חיים בריא, טיפול תרופתי, או השילוב של שניהם. אורח חיים בריא כולל אכילת מזון שיש בו הרבה סיבים, פירות וירקות, דיאטה דלת שומן ודגים, בשילוב עם פעילות גופנית. אלה יכולים להוריד את רמת ה-LDL באפילו ב-30%. בנוסף, רצוי להימנע מעישון. פעילות גופנית אף יכולה להעלות את רמת ה-HDL ולא רק להוריד את רמת ה-LDL. אם אין תגובה לאחר מספר חודשים של נסיון להוריד את הרמות בדרך זו, אכן כדאי לשקול להתחיל טיפול תרופתי.

ישנה נוסחה המאפשרת להעריך את מידת הסיכון לחלות במחלות לב: מחלקים את רמת כולסטרול ברמת ה-HDL. הממוצע הוא 4.5, אך התוצאה הרצויה היא בין 2 ל-3. את נמצאת בגבול הרצוי, ולכן לדעתי אפשר בהחלט להתחיל בדיאטה מתונה ובפעילות גופנית בהתאם ליכולתך.

בהצלחה!

ד"ר נעמה זנזורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!