שאלה - מהי המחלה דרמטומיוזיטיס וכיצד מטפלים בה

השאלה:
נתגלה אצלי חשד ל- Dermatomyositis. נשלחתי לביופסיה, כולל שרירים. מה מהות המחלה? האם הביופסיה מאשרת או שוללת את החשדות? ומה אפשר לעשות כדי לעצור את המחלה מלבד נטילת סטרואידים?


תשובה:


דרמטומיוזיטיס היא דלקת של השריר והעור. זו מחלה אוטואימונית, מחלה שבה מערכת החיסון מזהה בטעות את אחד ממרכיבי העור והשריר כמרכיב זר, ותוקפת אותו. הגורם לה אינו ידוע. המחלה מתבטאת בפריחה על פני העור ולאחריה מופיעה חולשת שרירים וכאבי שרירים. לתסמינים אלה יכולים להתלוות חום, ירידה במשקל, כאבי מפרקים, התקשות מפרקים, קושי בבליעה, הפרעות בלב ובריאות, והסתיידויות תחת העור. באחוז קטן של המקרים יש עלייה בשכיחות של ממאירויות שונות.

אבחנה ודאית של המחלה אפשרית רק על ידי ביופסיה, בה לוקחים דגימה קטנה מהשריר ורואים מאפיינים של המחלה בבדיקה פתולוגית. בדיקות נוספות שתומכות באבחנה הן בדיקת אלקטרומיוגרפיה (EMG) בה מתבצע רישום חשמלי של פעולת השריר, ובדיקת CPK, אם נמצאת בה רמה גבוהה של האנזים בדם, אך בדיקות אלו אינן ספציפיות לדרמטומיוזיטיס, והן חיוביות במחלות רבות נוספות.

הטיפול הנבחר במחלה זו, כמו ברוב המחלות האוטואימוניות, הוא סטרואידים. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון ולכן מפחיתות את הדלקת. טיפול בסטרואידים בלבד אינו מספיק לרוב, ויש להוסיף טיפול בתרופות מדכאות חיסון נוספות. הטיפול בדרך כלל מאוד ממושך, לעיתים קרובות לכל החיים.

איחולי בריאות

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!