שאלה - טיפול בחיידק הליקובקטר פילורי ושימוש באנטיביוטיקה בהריון

השאלה:
אני בת 33. בבדיקת גסטרוסקופיה התגלה אצלי חיידק בקיבה. הרופא נתן לי טיפול אנטיביוטי הכולל את התרופות קלרידקס, לוסק ומטרוג'יל. זה שבוע אני נוטלת את האנטיביוטיקה ועדיין אין שיפור בהרגשתי. אני עדיין מרגישה נפיחות מעיקה מאוד בבטן, עלייה במשקל, בחילות וחוסר תיאבון.

האם יש פיתרון אחר שיעזור להיפטר מהחיידק? האם ישנה אנטיביוטיקה שמועילה יותר מאחרות בבעיה זו? כי אני מנסה להיכנס להריון ולכן חוששת מאוד מנטילת האנטיביוטיקה, בעיקר אם צריך להמשיך בטיפול. האם יש בכך סיכון, או האם יכול להתעורר קושי להיכנס להריון בשל כך?

כי אני נוטלת באופן קבוע אלטרוקסין לטיפול בבלוטת התריס, וכן מקפידה ליטול B12, ויטמין D ואומגה 3. האם נטילת האנטיביוטיקה יחד עם אלטרוקסין ויתר התוספים עלולה להשפיע לרעה על יעילותה? מהם הפרשי הזמנים שמומלץ בין תרופה לתרופה?


תשובה:


הטיפול בחיידק ההליקובקטר פילורי כולל אומפרדקס, לוסק, ושני סוגי אנטיביוטיקה. מטרוג'יל היא אחת מהן, והיא יכולה לגרום כאבי בטן. קלארידקס (קלאריתרומיצין) גם היא אנטיביוטיקה המשמשת לטיפול בחיידק, וגם תופעות הלוואי הנפוצות שלה קשורות למערכת העיכול.

ישנם סוגים מסוימים של אנטיביוטיקות אשר נחשבים לבטוחים בהריון, וישנם סוגים שמחקרים הראו כי הם פוגעים בעובר, ולכן הם אינם מומלצים. שתי האנטיביוטיקות שניתנו לך לא מומלצות לנטילה בזמן הריון, בעיקר מטרוג'יל, והבעיה היא בעיקר בטרימסטר הראשון של ההריון. ניתן להשתמש בהן רק כשיש צורך חד-משמעי, ורק אם אין תחליף אחר לטיפול בזמן הריון.

הטיפול בחיידק הליקובקטר פילורי ניתן למשך כמה שבועות, וחשוב מאוד להשלים אותו. השיפור בתסמינים לא מופיע תמיד מייד בימים הראשונים של הטיפול, ולכן אמליץ לך להתמיד בו, אלא אם כן כאבי הבטן בלתי נסבלים, ובמקרה כזה אמליץ לך לפנות לרופא על מנת להיבדק ולשקול החלפת טיפול.

התרופות לא אמורות להשפיע על קליטת ההריון, אך כמו שציינתי לעיל, חלקן לא מומלץ, בעיקר בשלושת החודשים הראשונים של ההריון, ולכן אמליץ לך לשקול לדחות את הכניסה להריון בכמה שבועות עד לסיום הטיפול.

לא מצאתי מידע לגבי תגובות בין האנטיביוטיקות האלה לבין אלטרוקסין. יעילות האנטיביוטיקה לא אמורה להיפגע עם נטילת התרופות האחרות.

רפואה שלמה,

ד"ר קרן גלרון - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!