//

שאלה - כאבים ונימול באדם עם תסמונת APLA

השאלה:
עברתי אירוע מוחי לפני שנה ושמונה חודשים. אני סובל מנימול חזק בצד ימין של הגוף, כולל כאבים חזקים בצד ימין, וכן מלחץ על החלק התחתון של הבטן, לחץ בחלק הימני של הגב, בכתף הימנית ובחלק הימני של החזה. באירוע המוחי לא הופיעו התופעות הרגילות הנלוות לאירוע כזה, אלא רק נימול ביד ימין, שהולך ומתגבר עם הזמן.

אני לוקח קומדין ואספירין באופן קבוע עקב בעיות של יתר קרישיות וסובל ממחלת אפלה זה כ-18 שנה. האם התחושות והכאבים קשורים לאירוע המוחי? או שהם נובעים מדבר אחר?


תשובה:


בשאלתך אתה מתאר כאבים ונימול בפלג הגוף הימני לאחר שעברת אירוע מוחי שהתבטא בנימול יד ימין בלבד, כשברקע ישנה תסמונת APLA.

תסמונת APLA היא תסמונת אנטי פוספוליפיד, המתאפיינת בנטיה לקרישיות יתר ולהפלות חוזרות. בנוסף, לסובלים מתסמונת זו יש נטיה לאירועים תסחיפיים בשכיחות מוגברת, נטיה מוגברת לאירועי לב ולארועים מוחיים. הטיפול בחולים שעברו אירוע ראשון הוא טיפול אנטיקואגולנטי (נוגד קרישה) באופן קבוע לכל החיים.

הכאבים והנימול של פלג גוף ימני בהחלט מעידים על בעיה עצבית. מקור הבעיה העצבית יכול להיות מערכת העצבים המרכזית (המוח וחוט השדרה) או מהעצבים ההיקפיים המפוזרים בגופך (מערכת העצבים ההיקפית). שתי מערכות אלו יכולות להיפגע בתסמונת APLA, ובשני המקרים מדובר בבעיה באספקת הדם לעצבים. חוסר אספקת דם (כתוצאה מקרישיות יתר או דלקת של כלי הדם או שילוב של שניהם) למערכת העצבים המרכזית מובילה לנזק שהפיזור שלו בגוף תלוי במיקום ובגודל האזור שלא קיבל דם במוח – זה מה שמתרחש באירוע מוחי. אזור מסויים האחראי לתחושה של יד ימין שלך לא קיבל דם באירוע המוחי שעברת, ולכן הרגשת את תחושת הנימול ביד ימין. כאשר אזור גדול יותר במוח לא מקבל דם, הפיזור של הנימול או הכאב (לפעמים גם של שיתוק או חולשת שרירים) גדול יותר.

כאשר ישנה הפרעה באספקת הדם לעצבים ההיקפיים הנגרמת כתוצאה מקרישיות יתר או דלקת של כלי הדם המספקים דם לעצבים הללו, הסימפטומים מהם סובל המטופל יכולים להיות דומים, אך פיזורם על פני הגוף משתנה, כלומר, כל פעם באזור אחר בגוף ולאו דווקא באותו צד או באזורים הקרובים זה לזה. זאת משום שהעצבים ההקפיים, בניגוד למוח, מעצבבים אזורים קטנים יותר, והפגיעה בהם היא אקראית לכאורה.

בחולי APLA יתכנו שתי האפשרויות, ובשתיהן הטיפול הוא שילוב של אספירין עם קומדין, אשר מובילים להפחתת קרישיות היתר.

בנוגע לשאלתך הספציפית – הפיזור של הסימפטומים שלך יכול להתאים לשני סוגי הפגיעה. יתכן שאתה עובר אירועים מוחיים קטנים באזור במוח האחראי על פלג גוף ימין, ויתכן שבכל פעם יש פגיעה בעצבים היקפיים אחרים המובילים לסימפטומים בפלג הגוף הימני. הסבירות לכך נמוכה יותר משום שסביר שתהיה מעורבות גם של עצבים היקפיים בפלג גופך השמאלי. בשני המקרים, אם הסיבה היא APLA ואתה נוטל תרופותיך כיאות, ושומר על INR של 4-3, אין טיפול נוסף.

חשוב לזכור שהסימפטומים מהם אתה סובל לא חייבים להיות כתוצאה מ- APLA או מפגיעה באספקת הדם לעצבים, אלא גם כתוצאה מסיבות רבות אחרות כגון טראומה, תרופות, חסר תזונתי, מחלה זיהומית, מחלה עצבית אחרת ועוד. אי לכך, אני ממליץ לפנות לנוירולוג, אשר יתשאל אותך כראוי, ויבדוק אותך בדיקה נוירולוגית מלאה, ויחליט על המשך הבירור והטיפולים האפשריים.

רפואה שלמה

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!