שאלה - נפיחות ואודם מתחת לעין לתינוק בן שנה

השאלה:
לאחרונה מופיעים נפיחות ואודם מתחת לעין שמאל אצל בני בן השנה. באזור הנפיחות לא רואים סימני חבלה או עקיצה. ראוי לציין שבערך 10 שעות לפני הופעת הנפיחות בני סבל מחום (בערך 40 מעלות) שמגיב לנר של אקמול, אם כי החום חוזר שוב אחרי מספר שעות. מלבד בעיית החום הגבוהה בני מתנהג כרגיל. מה הסיבה להופעת הנפיחות והאם יש קשר ישיר לעלייה בחום?


תשובה:

מומלץ לפנות בהקדם לרופא ילדים שיבדוק את בנך.
המצב שאת מתארת יכול להתאים לזיהום של הרקמות סביב ארובת העין שנקרא Preseptal Cellulitis . הזיהום יכול להיות משני לחבלה, שריטות בעור, או כתוצאה מהתפשטות מרקמות שכנות שלעיתים מלווה בחום או בזיהום של דרכי נשימה עליונות.
הדלקת מתבטאת בנפיחות ואודם של העפעפיים והעור סביב ארובת העין, ללא פגיעה בגלגל העין. הדלקת נגרמת ע"י זיהום חיידקי (החיידקים השכיחים הם: סטפילוקוק אאוראוס, סטרפטוקוק פנאומוניה והמופילוס אינפלואנזה). הטיפול הוא באנטיביוטיקה סיסטמית.

ישנו מצב חמור יותר שנקרא צלוליטיס אורביטלית - Orbital Cellulitis , שבו התהליך הדלקתי מערב גם את הרקמות בתוך ארובת העין. במצב זה תיתכן בליטה של העין, הגבלה בתנועות העין, בצקת של הלחמית ודלקת המתבטאת באודם ובנפיחות של העפעפיים.
לרוב יהיו חום ואי-נוחות אצל הילד החולה. מצב זה עלול להיות מסוכן בגלל התפשטות מהירה של התהליך הזיהומי, ועלולים להיגרם סיבוכים קשים. הטיפול הוא באנטיביוטיקה דרך הווריד.
לכן חשוב מאוד לזהות את המחלה בשלביה המוקדמים ולתת טיפול מתאים.

לא ברור משאלתך מתי הופיעה הנפיחות, בכל מקרה אם היא עדיין קיימת כדאי לפנות לרופא הילדים בהקדם האפשרי.

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!