שאלה - מידע על התרופה רסיטל לטיפול בדיכאון

השאלה:
לפני כשבוע התחלתי בנטילת כדורים בשם רסיטל. ברצוני לדעת כמה זמן עלי לקחת את הכדורים, איך אדע שאני יכולה להפסיק ליטול את הכדורים, ואם תופעות הלוואי עקב נטילת הכדורים מופיעות בכל מי שנוטלים אותם.


תשובה:


רסיטל היא תרופה יעילה להפרעות דיכאון וחרדה. התרופה אינה ממכרת, ואין לה תופעות לוואי שפוגעות בעירנות. זו תרופה מקבוצת תרופות נגד דיכאון וחרדה בשם SSRI. היא מתחילה להשפיע רק לאחר נטילה יומיומית של כשבועיים-שלושה. השפעתה היא הפחתת מצב הרוח העצוב והסימנים הגופניים של בכי רב, חוסר תיאבון, קשיי שינה ועוד.

יש לקחת את התרופה לפחות במשך חצי שנה לפני שחושבים להפסיק, מכיוון שהפסקה מוקדם יותר מגדילה את הסיכון שכל התופעות שהפריעו למטופל קודם לכן יחזרו. לאחר חצי שנה, מומלץ להתייעץ עם פסיכיאטר לגבי הפסקת הטיפול או שינוי במינון. דיכאון בדרך כלל חולף, אפילו ללא טיפול, אבל אז זה עלול לקחת יותר משנה, וחבל לחכות, מכיוון שזהו מצב שיוצר פגיעה קשה בתפקוד של האדם עצמו, ולפעמים גם בהרגשה ובתפקוד של בני המשפחה שלו.

לכל תרופה יש שורה ארוכה של תופעות לוואי אפשריות, שמחובת היצרן לפרט אותן בדף הסבר המצורף לאריזה. לא כל אדם שנוטל את התרופה לוקה בתופעות לוואי כלשהן, ווודאי שלא בכולן. בשבועות הראשונים של נטילת התרופה יש להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לתופעות שאת חושדת שיכולות להיות קשורות לתרופה.

בברכה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!