שאלה - BCC - קרצינומה של תאים בזליים

השאלה:
האם לחולה בסרטן מסוג BCC יש בדרך כלל סיכוי גדול יותר לחלות בסרטן אחר בהשוואה לאדם שלא חלה בסרטן מכל סוג שהוא? מה הטיפולים המומלצים לטיפול והסרת נגע BCC באזור האוזן (לפי סדר עדיפות)? כשמתעורר ספק לגבי האבחון, האם רצוי לבצע בדיקת MRI (או בדיקה אבחונית


תשובה:


Basal Cell Carcinoma או BCC הוא הסרטן הנפוץ ביותר מבין סרטני העור. הוא בדרך כלל מופיע באזורים החשופים לשמש. זהו סרטן שלא שולח גרורות ומתפתח בקצב איטי ביותר. הוא מופיע כפצע שאינו מחלים ושמדמם בקלות.

הסיבה המדוייקת להופעת BCC אינה ידועה, אבל ידוע שגורמים סביבתיים מעלים את הסיכויים להופעת BCC, ביניהם חשיפה מרובה לשמש, חשיפה לקרני UV מלאכותיות, חשיפה לקרינת X (רנטגן) במינון גבוה. כמעט בכל המקרים של BCC מומלץ לעשות הסרה כירורגית.

ניתוח בשיטת MOHS הוא ניתוח בשלבים, המשלב בדיקת מיקרוסקופ לאחר כל הסרה של עור. אם במיקרוסקופ נצפה גידול, ממשיכים לשלב ההסרה הבא. כך ממשיכים עד שיוצאת חתיכה נקיה מגידול. השימוש במיקרוסקופ והחיתוך המדוייק הוא יתרון גדול מאוד של השיטה, שכן הוא מאפשר הסרה קטנה וושיעורי החלמה והצלחה גבוהים ביותר. החיסרון המרכזי של השיטה הוא שניתוח מסוג זה לוקח זמן, ולפני כל הסרה יש צורך בהרדמת האזור מחדש.

לגבי שיטת הטיפול הטובה ביותר בשבילך תצטרך להתייעץ עם הרופא המטפל לאחר שיראה את סוג הגידול, גודלו ומיקומו המדוייק.

ד"ר נעמה ורבין - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!