//

שאלה - SVT - הגדרה וטיפול

השאלה:
אני חייל בן 20, כ-4 חודשים בצה"ל. יש לי היסטוריה של SVT שהתחיל בגיל 16. בגיל 18 עברתי אבלציה שהוכרה כמוצלחת. כעת, כשנתיים אחרי ההליך, הבעיה חזרה בגדול. יש לי 3 התקפים חריפים בשבוע של דופק שנע בין 200 ל-220. הלכתי למיון ונתנו לי אדנוזין שהקפיץ א


תשובה:


הפרעת קצב מסוג Supra Ventricular Tachycardia או SVT, היא תופעה שבה אזור עצמאי בעליות הלב גורם לקצב לב מהיר ולהפרעת קצב הלב. קצב הלב יכול להגיע אפילו עד 250 פעימות בדקה למשך כמה דקות. בגלל שקצב הלב כה מהיר, ישנן תופעות של סחרחורות, הרגשה של דפיקות לב חזקות (פלפיטציות), חולשה ברגליים, חולשה כללית ולחץ נפשי.

הפרעה זו נגרמת בדרך כלל כתוצאה מקיומו של סיב הולכה נוסף המתחרה במערכת ההולכה הנורמלית של הלב. בדרך כלל הפרעה מסוג זה ישנה מלידה, אך היא אינה באה לידי ביטוי מייד, ויכולה לבוא לידי ביטוי בכל גיל. ידוע גם שמצבי לחץ יכולים להגביר את שכיחות הפרעות הקצב מסוג זה.

הטיפול בהפרעה מסוג זה נעשה על ידי "צריבה". בתהליך הצריבה, שהוא תהליך פשוט יחסית, נכנסים ללב עצמו, וצורבים את אזור ההולכה הנוסף שבדפנות שריר הלב. בדרך כלל תהליך הצריבה אורך עד 3 שעות. התהליך כולו נעשה בהרדמה מקומית בלבד, ודורש אשפוז של כ-24 שעות. טיפול זה מצליח ופותר את בעיית הפרעת הקצב אצל כ-90% מהחולים.

אינני יכולה לעזור לך לגבי שאלותיך הקשורות לשירותך הצבאי. לאחר הערכה חוזרת של מצבך, ואישור האבחנה, אתה יכול לפנות בעניין זה לייעוץ בענף מיון רפואי במפקדת קצין הרפואה הראשי.

בהצלחה ואיחולי בריאות

ד"ר אורלי שניידר - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!