שאלה - ברונכיוליטיס בילד בן שנה ושלושה חודשים

השאלה:
בני, בן שנה ושלושה חודשים, סובל מברונכיוליטיס פעם-פעמיים בחודש במהלך החודשים האחרונים. האם זה מצב נורמלי או שזה מעיד על רגישות יתר? אם זה נגרם על ידי וירוס, מה ההשפעה של זיהום אוויר? האם ייתכן שזה הגורם? אנו מתגוררים במרכז של עיר גדולה. האם המחלה גורמת נזק ארוך טווח? איפה הגבול בין בעיה כרונית לבין מחלה חולפת? אני מבין שהמחלה היא סוג של דלקת ריאות. מה הקשר שלה לאסתמה?


תשובה:


ניתן להגדיר ברונכיוליטיס כמחלה בילדים קטנים משנתיים, המאופיינת בצפצופים וחסימה של דרכי האוויר אשר נובעת מזיהום ראשוני או הידבקות חוזרת במזהם נגיפי או חיידקי הגורם לדלקת של דרכי האוויר הקטנות, הסימפונות. הגורם השכיח ביותר לברונכיוליטיס הוא נגיף הנקרא Respiratory Syncytial Virus. נגיפים אחרים גם יכולים לגרום לברונכיוליטיס אך שכיחותם פחותה.

ברונכיוליטיס וירלי מדבק מאוד. למרות שההעברה יכולה להיות גם בטיפות רוק דרך שיעול, דרך ההעברה השכיחה ביותר היא על ידי מגע עם ידיים אשר באו במגע עם הפרשות. גורמי סיכון סביבתים כוללים אחים ואחיות גדולים, עישון פסיבי, משפחות מרובות ילדים, מעונות וגני ילדים. לא נמצא קשר ישיר וחד-משמעי בין ברונכיוליטיס לבין זיהום אוויר.

ההחלמה ברוב המקרים היא מלאה, אך אי-תקינות מינורית בתפקודי הריאה ורגישות יתר של הסימפונות יכולים לעיתים להישאר גם שנים אחר כך. ההישנות של המחלה שכיחה, אך במקרים אלה, המחלה מתונה יותר ויש לטפל בה בדומה לאפיזודה הראשונה של המחלה.

הסיכוי של ילדים הסובלים מברונכיולטיס לחלות באסתמה במהלך חייהם גבוה יותר, אך לא ברור אם המחלה גורמת לאסתמה, או שילדים שבסופו של דבר מפתחים אסתמה נוטים לחלות יותר בברוניכיולטיס כתינוקות.

על הטיפול בברונכיוליטיס תוכל לקרוא כאן:

http://www.infomed.co.il/questions/q_102907_27.asp
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!