שאלה - הגדלת בלוטת לימפה מאחורי האוזן

השאלה:
בתי בת השנתיים סובלת זה שבועיים מכאבים חזקים מאחורי האוזן. היא לא מוכנה שיגעו לה באזור. לאחר כשבועיים הופיעו לה בלוטות מאחורי האוזן. לילדה היה חום שהופיע פעם אחת לפני כשבוע. רופאת המשפחה בדקה אותה והמליצה לעקוב אחר הבלוטות. האם זה מסוכן?


תשובה:


קשה להגיע לאבחנה על סמך שאלתך, אך סביר להניח שמדובר בבלוטת לימפה. באזור הסובב את האוזן יש הרבה בלוטות לימפה אשר נוטות להתנפח ולכאוב בזמן דלקת המתפתחת בגוף. הגדלת בלוטות לימפה בצוואר היא מצב שכיח מאוד.

יכולות להיות סיבות רבות להגדלת הבלוטות בצוואר, שהשכיחות שבהן הן זיהומיות: דלקת בגרון, דלקת בשיניים, מחלה ויראלית כמו Infectious mononucleosis (מחלת הנשיקה) שעשויה להיגרם על ידי וירוסים שונים, מחלת שריטת החתול (cat scratch disease) ועוד.

כאשר מעריכים את מצבו של חולה המתלונן על הגדלת בלוטות צוואריות, יש לבדוק כמה פרטים: קיום בעיות גופניות נוספות המעידות על זיהום באיזור הראש והצוואר (נזלת, כאבי ראש, שיעול, דלקת בשן), חשיפה לבעלי חיים (חתולים), בשר לא מבושל, עקיצות חרקים, סימפטומים כמו חום ממושך, ירידה במשקל ועוד.

הבדיקה הגופנית חשובה מאוד להערכת הבלוטה: מה גודלה, מה המרקם שלה, אם היא רגישה למגע. נראה כי רופאת המשפחה שלך פעלה כמו שצריך, משום שבמקרים כאלה מקובל להמתין ולחזור על הבדיקה לאחר 4-2 שבועות. אם את עדיין מודאגת, תמיד ניתן לפנות לקבלת חוות דעת נוספת.

איחולי בריאות

ד"ר אורלי שניידר - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!