שאלה - חסר באנטיגן Yta בדם

השאלה:
במהלך הלידה הראשונה התגלה שיש לי תת-סוג דם נדיר - סוג הדם A+ עם חוסר באנטיגן Yta. בנוסף זוהה אצלי הנוגדן Anti-Yta.

מה ההסתברות שילדי נושאים את צירוף האנטיגנים הזה? כלומר, האם העובדה שגופי מייצר נוגדנים לאנטיגן בעקבות הריון, אז האנטיגן נמצא אצל ילדי? האם זיהוי הנוגדנים קשור אך ורק להריון? והאם אחים ואחיות מצד האב בלבד צריכים להיבדק לקיום תת-סוג דם נדיר?


תשובה:


בתחילת התשובה ברצוני לתקן טעות: סוג הדם שלך, A+, אינו נדיר. מה שנדיר זהו החוסר באנטיגן Yta, ובעקבות כך גם נוכחות הנוגדן. לא אכנס לכל המידע הרפואי על נוגדנים אלה,
אבל ידוע שאנטיגן Yta נמצא אצל רוב האוכלוסייה הלבנה, ולכן נדיר למצוא את הנוגדנים שלו. הנוגדנים נוצרים אצל אנשים שאין להם האנטיגן ונחשפים לדם עם האנטיגן, ולכן הגוף שלהם מייצר את הנוגדן.

במקרה שלך, האנטיגן חסר. ככל הנראה, במהלך הלידה, נחשפת לדם של ילדך הראשון, וייצרת נוגדנים נגד האנטיגן שמופיע אצלו, אלא אם כן קיבלת מנת דם בעבר, עוד לפני הלידה הראשונה. ואם כן, ייצור הנוגדן נעשה עוד קודם. אם התהליך קרה במהלך הלידה הראשונה, הסבירות גבוהה מאוד שאצל ילדך הראשון נמצא האנטיגן, ולכן תת-סוג הדם שלו אינו נדיר. לגבי הילדים הבאים, צריך לבדוק את סוג הדם שלהם כדי לקבל תשובה.

זיהוי הנוגדנים אינו קשור דווקא להריון, אבל מכיוון שבמהלך הלידה היתה חשיפה שלך לדם התינוק, נוצרה תגובה שהובילה לייצור הנוגדנים. כפי שציינתי, אותו הדבר היה יכול לקרות גם אם היית מקבלת מנת דם.

כשאת שואלת לגבי אחים מצד האב, האם את מתכוונת לאחים שלך או אחים של ילדייך? אם אלה אחים שלך, גם הם צריכים להיבדק, מפני שיכול להיות שהמחסור באנטיגן מועבר אליכם מצד אביך. אם מדובר באחים של ילדייך, לא צריך להיות כל קשר גנטי בינך לבינם, ולכן אין סיבה שהמחסור באנטיגן יהיה גם אצלם.

נושא הנוגדנים והאנטיגנים על תאי הדם הוא נושא גדול, מורכב ומסובך. אני מקווה שהצלחתי להאיר מעט את העניינים ולענות על שאלותייך. את יתר השאלות והתשובות תוכלי לקבל מרופא המטולוג מומחה, שיוכל גם להמליץ לך על בדיקות רצויות, או על פעולות מניעה בלידות הבאות, כדי שלא תופיע תגובה חריפה במפגש עם סוג דם שונה.

בברכה,

ד"ר נעמה ורבין - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!