שאלה - גורמים אפשריים ליתר לחץ דם ריאתי

השאלה:
בשבוע ה-27 להריון עברתי בדיקת במעקב אקו לב. יש לי היסטוריה של ראומטיק פיבר מגיל 12 עם פגיעה קלה מאוד במסתם המיטרלי והאאורטלי. נמצא יתר לחץ דם ריאתי של 46 ממ"כ.

האם יתר לחץ דם ריאתי יכול להיגרם מהמוגלובין נמוך? בבדיקת דם שגרתית נמצאו רמת המוגלובין של 10.2 עם חוסר בויטמין B12, ורמת ברזל תקינה. הקרדיולוגית שלי טוענת שיתר לחץ הדם אינו קשור ללב, ושבדיקת תפקודי הריאות שלי תקינה. זהו הריון שני שלי, בהריון הראשון לא היתה בעיה עם לחץ הדם הריאתי ולא עם ההמוגלובין.


תשובה:


יתר לחץ דם ריאתי מוגדר כלחץ דם סיסטולי מעל 30 ממ"כ. הפגיעה במסתם המיטרלי בילדותך יכולה להיות גורם ליתר לחץ הדם, היות שיש בעיה במסתם זה, אפילו פגיעה קלה. חשוב לבצע בירור מקיף של הסיבה לבעיה אצל רופא קרדיולוג, ולא לקפוץ ישר למסקנה שהבעיה היא הפרעה במסתם. גורמים רבים נוספים בלב ובריאות יכולים להוביל לכך, והדבר מצריך בדיקה.

ירידה ברמת ההמוגלובין לא תגרום לעלייה בלחץ הדם הריאתי, אך חשוב לטפל באנמיה, במיוחד בזמן הריון, כדי למנוע נזקים לאם ולעובר. ברזל, חומצה פולית וויטמין B12 חשובים להתפתחות התקינה של העובר, ויש לקחת תחליפים אם יש חסר.

אני בטוח שהגינקולוג שמטפל בך בזמן ההריון יטפל בנושא האנמיה. בנוסף, תצטרכי להיות גם במעקב של רופא קרדיולוג לגבי יתר לחץ הדם הריאתי ולהמשיך את הבירור בעניין זה.

ד"ר אלעד איכנולד - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!