שאלה - שיכוך כאב באמצעות לידוקאין תוך-ורידי

השאלה:
אחרי טיפול באוקסיקונטין, פנטה 100 וקנביס רפואי, אין לי מזור לכאבים. רופא הכאב אמר לי כי יבדוק אפשרות לתת לי לידוקאין בהזרקה לווריד, ואני חושש מהשפעה קצרה שתהיה להזרקה. קראתי על משאבה המותקנת מתחת לעור ומזריקה פעם בכמה זמן את החומר המרגיע. מה דעתך?


תשובה:


עיקר הדיווחים על לידוקאין תוך-ורידי כמשכך כאב עוסקים בכאב נוירופתי, כאב ממקור עצבי. ההשפעה מהירה, אך נמשכת בין 3 ל-21 יום. הכאב יורד מעוצמה של 8 לעוצמה של 5 על סקלת כאב בין 1 ל-10. ישנם גם דיווחים על יעילות של לידוקאין תוך-ורידי בשיכוך כאבי ראש שמקורם בכלי דם. לפי הדיווח שמצאתי, במקרה זה, השפעתו מהירה, אך נמשכת בערך 20 דקות.

יש משאבה עם הזרקה תוך-ורידית עם משך השפעה של עד 8 שבועות, ויש משאבה עם הזרקה תת-עורית, שלא מצאתי הרבה מידע לגבי תכונותיה.

צריך להיזהר עם המינון של לידוקאין, אשר יכול להגיע לרמות רעילות בדם, ולגרום לתופעות לוואי המערבות את מערכת העצבים המרכזית ומערכת העיכול ויכולות לגרום הפרעות קצב בלב.

מצאתי שיש גם דרך לתת את הרופה במדבקות (Lidoderm 5%) המוצמדות לעור פעם עד פעמיים ביממה למשך 12 שעות, ועשויות להפחית את הכאב והרגישות יתר אצל חולים עם כאב עצבי ממוקם היטב, אך נראה שהמדבקה אינה משווקת בישראל. ישנו גם ספריי לידוקאין, שלא ברור לי אם משווק בארץ.

מומחה לטיפול בכאב הוא כתובת מצוינת להתייעצות בנוגע לאופציות הקיימות.

בהצלחה,

ד"ר טלי צ’רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!