שאלה - כאבי בטן וגזים אצל תינוקות

השאלה:
בני בן ה-4 חודשים סובל הרבה מגזים. בשבועיים האחרונים זה הגיע למצב שהוא אינו מצליח לישון בלילה, הוא מסתובב ומתהפך ואינו שקט כל הלילה, הוא ממש סובל. הכי הרבה שהוא ישן רצוף זה שעתיים, אך רוב הזמן הרבה פחות, ובעבר הוא כבר ישן 4, 5 ו-6 שעות ברציפות. שמתי


תשובה:


כאבי בטן וגזים אצל תינוקות (קוליק) מתחילים על פי רוב בשלושת השבועות הראשונים לחיי התינוק ונמשכים עד גיל 5-4 חודשים. כאבי בטן התקפיים, שמקורם בבטן, מלווים בבכי רב, ואופייניים לרוב לגיל מתחת ל-3 חודשים. התקף כזה מלווה בתפיחות בטן קלה, והוא מוקל בדרך כלל לאחר העברת צואה או גזים ומוחמר בעיקר בשעות הערב. הגורם לתופעה אינו ידוע, והועלו לגביו השערות שונות, כמו רעב, בליעת אוויר, האכלת יתר ודיאטה עשירה בפחמימות. בדרך כלל שינויים בדיאטה אינם מקלים, והתופעה חולפת לרוב בגיל 4 חודשים. במקרה שההתקפים חוזרים ונשנים וגורמים למצוקה עזה, יש לפנות לרופא המטפל.

ישנן מגוון פעולות שניתן לנסותן על מנת לעזור לתינוק, מלנסות להרגיעו על ידי ערסולו בתנועות קצובות, נסיעה ברכב או מוזיקה מרגיעה, ועד טיפול תרופתי.

הייתי ממליצה לך לבקר אצל רופא הילדים המטפל, לוודא שאכן מדובר בקוליק על מנת לשלול בעיות אחרות, ולקבל טיפול תרופתי אם יש בכך צורך.

בברכה

ד"ר אורלי שניידר - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!