//

שאלה - תפליט פלאורלי לאחר דלקת ריאות

השאלה:
בעלי בן 34, בריא בדרך כלל. לפני כחודשיים הוא סבל מדלקת ריאות. בצילום ביקורת שבוצע לפני יומיים עקב כאבים, בעיקר בשעות הלילה, התגלו הממצאים הבאים: "תפליט פלאורלי בסדק בין אונתי מימין נסוג במקצת. הופיע תפליט פלאורלי בינוני מימין מלווה באטלקטזה של R


תשובה:


הריאות שלנו עטופות בקרום דו-שכבתי שנקרא פלאורה. חלק אחד שלה צמוד לרקמת הריאה והחלק השני צמוד לבית החזה. בין שני החלקים יש חלל שבתוכו ישנה כמות מינימלית של נוזל סיכוך, אשר מאפשר את התנועה החלקה של שני חלקי הקרום אחד מול השני בזמן תנועות הנשימה. תפליט פלאורלי הוא נוזל שמצטבר בין שני קרומי הריאה.

מצבים רבים מובילים להצטברות של נוזל בין עלי הפלאורה, ביניהם אי-ספיקת לב, מחלות כבד, מחלות כליה, מחלות ריאה, דלקת ריאות, גידולים ריאתיים ועוד. במקרה של בעלך, שהוא צעיר ובריא בדרך כלל, יתכן שהתפליט שנצפה בצילום ושככל הנראה גורם לכאבים שהוא חש (בבית החזה, אני מניחה) הוא משני לדלקת הריאות שעבר. עם זאת, מכיוון שעבר זמן רב מאז הדלקת ואני מבינה מניסוח הפענוח של צילום הרנטגן שהתפליט המדובר לא נראה בצילומים קודמים, הדבר מחייב בירור על מנת לשלול סיבה אחרת לקיומו.

המילה העברית לאטלקטזיס היא תמט, כלומר מדובר באזור של הריאה ש"נסגר" ואינו מאוורר. ייתכן שהלחץ החיצוני של התפליט הפלאורלי על רקמת הריאה גורם לתמט של חלק ממנה באזור הצמוד לתפליט.

לסיכום, ייתכן שהתפליט והתמט הם סיבוכים של דלקת הריאות, אך לא ניתן לקבוע בוודאות אם אין בעיה אחרת ללא ביצוע בדיקות נוספות. אני ממליצה מאד ללכת בהקדם לרופא ריאות דרך קופת חולים או מכון ריאות של אחד מבתי החולים הגדולים באזור מגוריכם על מנת להמשיך את הבירור. אם הופניתם על ידי רופא ריאות לביצוע הברונכוסקופיה - טוב מאד, תמשיכו במעקב מסודר, והוא ימליץ לכם על בדיקות נוספות לפי הצורך.

ד"ר קרן מאיר-שפריר - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!