שאלה - סימפטומים גופניים שמעידים על חרדה

השאלה:
לפני כחודש התלונן בעלי על לחצים ודקירות בחזה. בבדיקת אקג במר"מ נאמר כי הכל תקין, ושככל הנראה הדבר נובע מלחץ. לאחר יומיים הוא נתקף בזיעה קרה בכל הגוף וסחרחורות למשך כ-2 דקות. מאז המקרים האלה החלו "טיקים" בעיניים, ועד היום, חודש מאז שהחלו הבעיות, הדבר לא נעלם אלא ההפך, הוא מתגבר.

התופעות האלה מאוד מלחיצות כי הן קורות נעשה ללא שליטה, וזה מאד מפריע ובולט לסובבים אותו. הפנו אותנו לבדיקת אקג במאמץ, לרופא עיניים, ולייעוץ נוירולוגי.

האם הדבר מעיד על תופעה נוירולוגית חריגה? האם יש לכך טיפול? האם בדיקת EEG תוכל להצביע על בעיה כלשהי במערכת העצבים?


תשובה:


הכאבים שאת מתארת אכן מתאימים יותר להתקף חרדה הנובע מלחץ ממושך. כאבים בחזה ממקור איסכמי, כגון אנגינה או אוטם שריר הלב (התקף לב), מראים שינויים בבדיקת אקג ומלווים בלחץ בחזה, הזעה, והקרנה של הכאב למקומות אחרים. בדיקות דם יכולות לעזור באבחנה מפני שיש עלייה ברמת אנזימי הלב בזמן התקף, וכפי שנאמר לך, אין זה סביר שהסיבה לכאבים היא בעיה בלב, אך יש להמשיך את הבדיקות עם בדיקת אקג במאמץ.

טיקים בעיניים הם סימפטום שכיח היכול גם הוא להיגרם בשל לחץ, אך יש לשלול בעיות בעיניים ובעיות נוירולוגיות, ולכן נשלחתם לבדיקות אצל הרופאים המתאימים.

לפי התיאור שלך, שוב, נראה מדובר בהתקפי חרדה, אך יש להשלים את כל הבדיקות האמורות ולהיות במעקב של קרדיולוג ונוירולוג. בדיקת EEG היא בדיקה של הפעילות החשמלית במוח ובודקת בעיקר אפילפסיה ושינויים מבניים או מטבוליים במוח, ולכן התועלת של בדיקה זו בשבילכם מעטה.

מידע נוסף על התקפי חרדה ועל בדיקת EEG תוכלו למצוא כאן:

http://www.infomed.co.il/anxiety.asp
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!