שאלה - בדיקת C-Peptide לאבחון סוג הסוכרת

השאלה:
אני בת 29. במשפחתי ישנה תורשה של מחלת הסוכרת. אבי ואמי חולי סוכרת משנות הארבעים לחייהם וגם אצל הסבים והסבתות היתה המחלה. אצלי המחלה התגלתה בגיל 19 כאשר בבדיקות שגרתיות שביצעתי התגלו רמת סוכר גבוהה בדם ובשתן. נשלחה בדיקת GAD לשניידר, המחלה סווגה כסוכ


תשובה:


C-Peptide הוא תוצר לוואי של ייצור אינסולין בלבלב. עם כל מולקולת אינסולין מופרשת תמיד גם מולקולה אחת של C-Peptide. מאחר שקשה למדוד את רמת האינסולין, הדרך העקיפה לדעת כמה אינסולין הלבלב מייצר היא למדוד את רמת ה- C-Peptide. בדיקה זו מסייעת להבחין בין סוכרת מסוג 1 לבין סוכרת מסוג 2. בסוכרת מסוג 1, כתוצאה מדלקת אוטואימונית, הלבלב כמעט אינו מייצר אינסולין, ולכן רמת ה- C-Peptide אפסית. בסוכרת מסוג 2 הלבלב מייצר אינסולין, אך תאי הגוף אינם מגיבים לאינסולין זה. במקרים אלה רמת ה- C-Peptide תקינה או נמוכה מעט.

C-Peptide לא קיים באינסולין שמזריקים, ולכן אין להפסיק ליטול אינסולין ביום הבדיקה. להיפך, הפסקת נטילת אינסולין עלולה לסכן אותך באירוע נוסף של קטואצידוזיס. בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם האנדוקרינולוג המטפל בנושא הזה לפני ביצוע הבדיקה, ולא להפסיק ללא הנחייה ברורה.

איחולי בריאות

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד




רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!