שאלה - טיפול בכאבי בטן ללא בדיקות מיוחדות

השאלה:
בתי החיילת מתלוננת על כאבים בבטן שנמשכים כבר תקופה ארוכה. יש לי חשש שהיא סובלת מסוג של כיב. רופא היחידה נתן לה כדורים לאולקוס רק על סמך השיחה ביניהם, דבר שנראה לי חסר אחריות מצידו.

באתר שלכם מצוין שצריך לקחת כדורים במשך שבוע, בעוד היא קיבלה את הכדורים לשבועיים. למי עלי לפנות היום כדי לקבל ייעוץ מעמיק שלא דרך הצבא? איזה סוג רופא יכול לעשות את הבדיקות המקיפות לאבחון?
תשובה:


בשאלתך אינך מציינת מהם הסימפטומים מהם סובלת בתך. כמו כן, לא ציינת מהו הטיפול אותו קיבלה ואם הוא עזר לסימפטומים.

חשוב להבין שישנן מחלות וישנם מצבים בהם בהחלט ניתן להגיע לאבחנה רק משיחה ובדיקה גופנית של המטופל. כשחושבים על הרפואה של היום חושבים על ציוד ובדיקות מתוחכמים, אך לא תמיד חייבים לבצע המון בדיקות דם, צילומים ובדיקות חודרניות על מנת להגיע לאבחנה.

לעיתים הדרך להגיע לאבחנה היא דרך ניסיונות טיפוליים. כאשר חושדים במידה מספקת בקיומה של מחלה מסויימת, שהטיפול בה אינו מסוכן או בעל תופעות לוואי רבות או קשות, בהחלט ניתן לתת את הטיפול ולבדוק את התגובה. דוגמה טובה לכך היא סימפטומים כגון כאבי בטן עליונה, צרבת ותחושת תפיחות בטנית באנשים צעירים. במקרים אלה ניתן לנסות טיפול בנוגדי חומצה או בתרופות המקטינות את הפרשת החומצה בקיבה, ולראות את התגובה.

כדי לאבחן כיב פפטי (אולקוס), אכן עושים בדיקות יותר מעמיקות, אך לעיתים התגובה לטיפול שניתן משיגה את האבחנה גם ללא הבדיקות המקיפות והחודרניות.

רפואה שלמה

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
פרופ' אייל גור פרופ' אייל גור
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. קרא עוד
ד"ר ניר נתנזון ד"ר ניר נתנזון
מיפוי שומות- גילוי מוקדם של סרטן העור קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ